użytkowników online: 687

Skąpe miesiączki.

Nieznaczne krwawienie miesiączkowe, w trakcie którego dochodzi do utraty krwi nie większej aniżeli 50 ml. Może ona trwać kilka dni jak również występować pod postacią przedłużonych plamień.

Objawy i przebieg

Skąpe miesiączki najczęściej spowodowane są zaburzeniami hormonalnymi, zmianami w obrębie jamy macicy jak również zaburzeniami nerwicowymi. Niewydolność jajników może być przyczyną niedostatecznego wydzielania estrogenów mających wpływ na endometrium.

Błona śluzowa macicy nie rozrasta się w sposób prawidłowy lub też dochodzi do jej przerośnięcia oraz niedostatecznego złuszczenia w trakcie miesiączki. Skąpe miesiączki bardzo często występują w przypadku zespołu policystycznych jajników oraz w niepłodności. Często zdarza się, że po zabiegach wyłyżeczkowania macicy, w jej jamie, na skutek uszkodzenia podstawnej warstwy błony śluzowej powstają bliznowate zrosty.

Powikłanie takie nosi nazwę zespołu Ashermana. Do zespołu Ashermana może także dojść w wyniku przewlekłych stanów zapalnych błony śluzowej macicy lub też po zabiegach operacyjnych wykonywanych na macicy. Skąpe miesiączki mogą być również jednym z objawów nadczynności tarczycy i jednocześnie choroby Gravesa-Basedova.

W przypadku stosowania hormonalnej antykoncepcji w postaci tabletek bądź też wkładek wewnątrzmacicznych uwalniających lewonorgestrel krwawienia miesiączkowe są o wiele mniej obfite.

Porada z portalu ForumPediatryczne.pl
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę.Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Przeglądaj porady alfabetycznie

A Ą B C Ć D E Ę F G H I J K L Ł M N Ń O Ó P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż 

Komentarze do porad

Ankieta

  

Tokoliza to?

Konkurs na forum
Konkurs tematyczny