Reklama:

Czy terapia behawioralna może przyczynić się do przywrócenia owulacji u kobiet niepłodnych?

20-01-2007,

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Czy terapia behawioralna może przyczynić się do przywrócenia owulacji u kobiet niepłodnych?

Ojoimages

Smutek, płacz

Istnieje możliwość odzyskania płodności przy zastosowaniu terapii behawioralnej - do takiego wniosku doszli naukowcy prezentujący swoje wyniki na 22 corocznej Konferencji The European Society of Human Reproduction and Embriology, Praga 2006.

Reklama:

Profesor Sarah L. Berga, z Katedry Ginekologii i Położnictwa, Uniwersytet  Emory, Atlanta, Gerogia, USA uważa, iż wyniki jej pracy jako pierwsze wskazują na fakt dotyczący zredukowania stresu poprzez interwencję psychologiczną jako czynnika mogącego spowodować wznowienie owulacji u kobiet z uszkodzonym funkcjonowaniem jajników.

"W przeciwieństwie do panujących do tej pory przekonań wykryliśmy, iż różnego rodzaju niewielkie czynniki stresujące, które pozornie mogłyby mieć znikomy wpływ na procesy rozrodcze mogą jednak znacząco wpływać na brak występowania jajeczkowania. Do tej pory uważano, iż brak owulacji był zazwyczaj powodowany deficytami energii wywołanymi zbyt intensywnymi ćwiczeniami fizycznymi i/lub niedożywieniem. My jednak zastanowiliśmy się, dlaczego kobiety tak postępują, co leży u postawy takich zachowań. Często taka surowa, nieprawidłowa dieta czy też ćwiczenia fizyczne są sposobem na radzenie sobie ze stresem psychologicznym, a nasza poprzednia praca wykazała, że taki stres często narasta u kobiet, które nie jajeczkują."

Profesor Berga i jej zespół badawczy podjął próbę zbadania przyczyn występowania funkcjonalnego podwzgórzowego braku miesiączki (FHA) w grupie kobiet o prawidłowej masie ciała, u których zatrzymanie miesiączki trwało dłużej niż 6 miesięcy. FHA jest wywoływane przez przedłużający się niski poziom wydzielania gonadoliberyny (GnRH), która to sygnalizuje uwalnianie do strumienia krwi hormonów stymulujących owulację.

Analiza płynu mózgowo-rdzeniowego kobiet z FHA wykazała, że w porównaniu do zdrowych jajeczkujących kobiet, pacjentki te wykazywały podwyższone poziomy kortyzolu- hormonu związanego ze stresem.

Chronicznie podwyższone poziomy kortyzolu zwiększają ryzyko wystąpienia innych problemów zdrowotnych takich jak depresja czy też osteoporoza. Chroniczne podwyższenie kortyzolu można obniżyć stosując terapię behawioralną.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Niepłodność

Dziewictwo i pierwsza noc vs historia
Dobry wieczór, Forumowicze. Mam nietypowe pytanie, bo o wątek dziewictwa i jego utraty na przestrzeni wieków. Wiem, że kiedyś wśród wielu panował krzywdzący mit, że jeśli kobieta (o ile wychodziła...
Biseptol a nasienie
Mam pytanie które od dłuższego czasu nas z żoną bardzo męczy. Otóż staramy się o dziecko, okazało się że żona ma obiecujący pęcherzyk. Gdy staraliśmy się byłem już po 9 tabletkach biseptolu a gdy gin...
Chlamydia
Proszę o interpretację wyniku Chlamydii Trachomatis Chlamydia Trachomatis p/c IgG: 0,2 Ratio negatywny Zakres referencyjny: Ratio=0,8 do =1,1 pozytywny Chlamydia trochomatis p/c IgM: 0,2 Rati...
Czy to HPV / kłykciny?
Wczoraj zaobserwowałam bardzo niepokojącą zmianę pomiędzy pochwą, a odbytem, przychodzi mi na myśl jedynie HPV co mnie przeraża. Są to maleńkie białawe narośla w trójkątnym kształcie. Nie bolą ani ni...
Pytanie
Witam moja córka ma 13 lat w tym miesiącu dostała pierwszy okres trwał 9 dno skonczyl się jej i po 4,5 dniach dostała znowu i trwa już 5 dni co może się dziać.
Reklama:
Reklama: