Zaloguj
Reklama

Wideo czat z ekspertem odbędzie się w dniu 28-02-2017 o godzinie 19:00, do rozpoczęcia pozostało:

  • 0DNI
  • 00GODZIN
  • 00MINUT
  • 00SEKUND

Czat z naszym ekspertem już trwa.

Przejdź do czatu z ekspertem

Diagnozowanie i leczenie wstrząsu krwotocznego po zabiegu cięcia cesarskiego.

Autor/autorzy opracowania:

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

  • The Journal of Maternal-Fetal & Neonatal Medicine, Volume 21, Issue 7 2008, pages 487 - 491

Kategorie ICD:


Diagnozowanie i leczenie wstrząsu krwotocznego po zabiegu cięcia cesarskiego.
Fot. medforum
(0)

Cięcie cesarskie (CS) jest jednym z najczęściej przeprowadzanych zabiegów chirurgicznych, wykonywanych z zszywaniem lub bez zszywania otrzewnej trzewnej. W przypadkach nie zszywania otrzewnej trzewnej może wystąpić zaleganie płynów w tej właśnie przestrzeni oraz wylanie się zalegających płynów do jamy otrzewnowej powodując np. krwiaka otrzewnej.

W badaniu retrospektywnym oceniono 3890 przypadków powtórnych i pierwszych zabiegów CS wykonanych z zastosowaniem znieczulenia rdzeniowego lub połączonego znieczulenia rdzeniowo-zewnątrzoponowego w przeciągu ostatnich 10 lat.  Z badania wykluczono przypadki CS przeprowadzone z otwarciem otrzewnej ściennej oraz klasyczne CS z zamknięciem otrzewnej trzewnej i otrzewnej ściennej.

W badanej grupie wystąpiły trzy wczesno połogowe powikłania dotyczące wstrząsu hipowolemicznego. Powikłania te leczono, w dwóch przypadkach wykonując relaparotomię, a w jednym przypadku laparoskopowo.

Na podstawie przeglądu literaturowego stwierdzono, iż większe korzyści są odnotowywane  dla przypadków braku zaszywania otrzewnej trzewnej, jednak w tych przypadkach, choć rzadko, zdarzają się  niebezpieczne powikłania. Występujący po cięciu cesarskim  krwiak otrzewnej wymaga szybkiej diagnozy w badaniu USG przezpochwowym lub przez powłoki brzuszne i musi być leczony natychmiastowo w mniej groźnych przypadkach przez aspirację cienkoigłową, a w cięższych przypadkach  laparoskopię lub laparotomię.

(0)
Reklama
Komentarze