Kobieta ciężarna zakażona wirusem HIV
Autorzy: dr n. med. Magdalena Justyna Kacperska
Autor/autorzy opracowania:
- dr n. med. Magdalena Justyna Kacperska
Adres www źródła:
- https://aidsinfo.nih.gov/education-materials/fact-sheets/24/72/the-use-of-hiv-medicines-during-pregnancy
- https://aidsinfo.nih.gov/education-materials/fact-sheets/24/70/preventing-mother-to-child-transmission-of-hiv-during-childbirth
Kategorie ICD:
- Bezobjawowy stan zakażenia wirusem HIV
- Choroba wywołana przez ludzki wirus upośledzenia odporności (HIV)

Każdy z nas słysząc o wirusie HIV, uważa, że na sto procent nie jest nim zakażony. Problem ten dotyka także kobiet będących w ciąży.
Wirusem HIV zarażamy się przez przygodny seks (dotyczy do zarówno osób homo - jak i heteroseksualnych), krew osoby zarażonej ale także przechodzi z zarażonej matki na dziecko. Aby doszło do zarażenia wirus musi dostać się do organizmu np. podczas naruszenia ciągłości skóry, przy zranieniu, zadrapaniu czy bezpośrednim kontakcie z krwią osoby chorej. Oczywiście do zarażenia dochodzi także w wyniku kontaktu z płynem ustrojowym takim jak: sperma, wydzielina z pochwy czy krew menstruacyjna. Aby doszło do zarażenia krew musi być świeża.
Pamiętajmy o tym, że zakażenie wirusem HIV w Polsce to wciąż temat tabu. Specjaliści apelują by kobiety w ciąży badały się na obecność wirusa HIV, gdyż dzięki testom i włączeniu leczenia w tym okresie istnieje 100% na to by zapobiec przeniesieniu wirusa HIV z matki na dziecko. Nie bójmy się badań!