Zaloguj
Reklama

Łożysko - pokarm i tlen dla dziecka

Autor/autorzy opracowania:

Kategorie ICD:


(5)

Łożysko to narząd łączący zarodek ze ścianą macicy matki. Łożysko spełnia wiele istotnych funkcji podczas całego okresu ciąży.

Masa łożyska nie przekracza 500g, jego grubość to około od 2-3 cm, największy wymiar wynosi 20-25cm. Jest wyraźnie spłaszczone, o owalnym kształcie. Nie posiada naczyń chłonnych, nie jest także unerwione.

Do najważniejszych jego funkcji można zaliczyć: 

  • wymianę gazową między matką a płodem;
  • dostarczanie dziecku substancji odżywczych i budulcowych;
  • wytwarzanie hormonów;
  • stanowi barierę immunologiczną.

Łożysko zawiera około 100ml krwi. Przez jedną sekundę przepływa 8,3 ml krwi matki i 6,6 ml krwi płodu. Wytwarza także progesteron, estrogeny, hormony białkowe, laktogen łożyskowy.

Większość zmian chorobowych łożyska spowodowane jest chorobami ogólnoustrojowymi matki. Pod wpływem wielu czynników może dojść do jego uszkodzenia. W ostatnich tygodniach wydolność łożyska ulega obniżeniu. Pierwsze objawy starzenia łożyska mogą pojawić się w 36 tygodniu ciąży. Łożysko zostaje wydalone zaraz po urodzeniu się dziecka.

Największym niebezpieczeństwem w ciąży oraz w okresie okołoporodowym stanowi łożysko przodujące i przedwcześnie odklejające się. Prowadzi to do krwawień i krwotoków zagrażając życiu matki i dziecka. Łożysko odgrywa ogromną rolę w regulacji wszystkich procesów związanych z rozwojem dziecka.

(5)
Reklama
Komentarze