Zaloguj
Reklama

Wideo czat z ekspertem odbędzie się w dniu 28-02-2017 o godzinie 19:00, do rozpoczęcia pozostało:

  • 0DNI
  • 00GODZIN
  • 00MINUT
  • 00SEKUND

Czat z naszym ekspertem już trwa.

Przejdź do czatu z ekspertem

Migrena, miesiączka, geny

Autor/autorzy opracowania:

Źródło tekstu:

  • Headache: The Journal of Head and Face Pain, DOI: 10.1111/j.1526-4610.2011.02049.x

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Migrena, miesiączka, geny
Fot. panthermedia
(5)

Migrena o przebiegu zależnym od hormonów płciowych ma inne podłoże genetyczne niż inne postacie tej choroby.

U ponad 60 procent kobiet chorych na migrenę następuje zaostrzenie tej choroby w czasie miesiączki. Andrew Hershey ze Szpitala Dziecięcego Centrum Medycznego w Cincinatti (USA) i współpracownicy poddali niedawno badaniom próbki krwi pobrane od kilkudziesięciu pacjentek.

Jak podano w internetowym wydaniu czasopisma „Headache: The Journal of Head and Face Pain” z 6 stycznia, kobiety doznające zaostrzeń migreny w czasie miesiączki okazały się charakteryzować występowaniem niektórych białek, których nie produkowały organizmy pozostałych uczestniczek eksperymentu. Z drugiej strony niektóre proteiny obecne w krwi pacjentek, u których nasilenie bólów głowy nie miało związku z poziomami hormonów płciowych, oraz uczestniczek omawianych badań, które nie miały omawianego zaburzenia neurologicznego, nie zostały wykryte w próbkach pobranych u tych chorych, których dolegliwości nasilały się w czasie krwawienia miesięcznego.

Białka, o których tu mowa, odgrywają rolę w działaniu układu odpornościowego, przebiegu procesów zapalnych, funkcjonowaniu mitochondriów oraz zachowaniu odpowiedniej struktury i funkcji DNA. Wyniki badań przeprowadzonych przez zespół Hersheya wskazują, że migrena, której nasilenie wzrasta w czasie miesiączki, jest związana z nieprawidłowościami w obrębie innych genów, niż inne odmiany tej choroby. 

(5)
Reklama
Komentarze