Nadciśnienie w okresie ciąży jest związane z chorobami sercowo-naczyniowymi w późniejszym wieku.

Kobiety, u których wystąpiło nadciśnienie w okresie ciąży zmagają się z problemem znacznie podwyższonego ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych w dalszym okresie życia (na podstawie badania przeglądowego grupy ponad 4000 kobiet).
Zadaniem dr Garovica (nefrolog z Mayo Clinic, Rochester) często nie uważano nadciśnienia jako głównego czynnika odgrywającego rolę w występowaniu chorób sercowo-naczyniowych w przyszłości. Lecz w oparciu o najnowsze wyniki badań lekarze zajmujący się pacjentkami w wieku średnim lub starszym powinni wziąć pod uwagę ich wyniki ciążowe. Kobiety mające w wywiadzie odnotowane nadciśnienie w okresie ciąży wymagają agresywnego leczenia mającego na celu obniżenie czynników ryzyka, jak również zastosowania szczegółowej obserwacji dotyczącej początku incydentów sercowo-naczyniowych (CVE- cardiovascular events).
Dr. Garovic i jego zespół badawczy dokonali analizy danych klinicznych zebranych w grupie kobiet uczestniczącej w programie the Family Blood Pressure Progam. Grupa badana składała się z blisko 4800 pacjentek (jednakowa ilość kobiet białych, afroamerykańskich, latynosek, oraz kobiet rasy japońskiej). W grupie znalazło się 3421 kobiet z prawidłowym ciśnieniem w okresie ciąży, 643 z nadciśnieniem występującym podczas przynajmniej jednej ciąży oraz 718 kobiet, których ciąża nie trwała dłużej jak do 6 miesiąca (tą trzecią grupę wykluczono z badania).
Średni wiek badanych wynosił 54 lata. Łączna częstość występowania krwawienia mózgowego wśród kobiet z przypadkami nadciśnienia w okresie ciąży wynosiła 5,2% w porównaniu do 2,7% w grupie kobiet z prawidłowym ciśnieniem w okresie ciąży. Współczynnik występowania choroby wieńcowej w grupie kobiet z nadciśnieniem ciążowym wynosił 6,8% w porównaniu do 5,4% w grupie pacjentek z prawidłowym ciśnieniem w okresie ciąży.
Występowanie kilku różnych czynników ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych było również znacznie wyższe w grupie pacjentek z nadciśnieniem ciążowym.
To znaczące podwyższenie czynników ryzyka również obserwowano po dopasowaniu statystycznym względem grupy kontrolnej z uwzględnieniem możliwych zmiennych zakłócających związanych z wiekiem, paleniem papierosów, wywiadem rodzinnym, wartościami BMI, nadciśnieniem oraz cukrzycą.
Występowanie nadciśnienia (w czasie przeprowadzania badania) wśród kobiet z przypadkami nadciśnienia ciążowego dotyczyło 61% pacjentek w porównaniu do 57% w grupie kobiet bez nadciśnienia ciążowego. Przeciętny wiek początku objawów choroby nadciśnieniowej dla kobiet z przebytym nadciśnieniem w okresie ciąży wynosił 52 lata w porównaniu do wieku 60 lat w grupie kontrolnej pacjentek bez nadciśnienia ciążowego.
Piśmiennictwo
Recenzenci:
- Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.
Źródło tekstu:
- Ob Gyn News, Volume 41, Issue 23, Page 1,5 (01 December 2006)
Kategorie ICD:
- Choroby nadciśnieniowe
- Choroby niedokrwienne serca
- Istniejące uprzednio nadciśnienie wikłające ciążę, poród i połóg
- Nadciśnienie ciążowe (wywołane ciążą) bez znamiennego białkomoczu
- Nadciśnienie ciążowe (wywołane ciążą) ze znamiennym białkomoczem
- Nieokreślone nadciśnienie u ciężarnej
- Stan płodu i noworodka spowodowany nadciśnieniem u matki