Zaloguj
Reklama

Opis przypadku porodu zdrowego noworodka po dokonaniu zabiegu przeniesienia embrionu kriokonserwowanego przez okres 13 lat.

Autorzy: López Teijón et al.
Opis przypadku porodu zdrowego noworodka po dokonaniu zabiegu przeniesienia embrionu kriokonserwowanego przez okres 13 lat.
Fot. ojoimages
(5)

Embriony można teoretycznie zamrażać na nieokreślony okres czasu, istnieje jednak pewna wątpliwość związana z kwestią optymalnej długości okresu ich kriokonserwacji, jaka nie wpływałaby na późniejsze wyniki ciążowe.

Reklama

Praca opisuje przypadek 40 letniej pacjentki leczonej z powodu niepłodności na tle dysfunkcji jajników. Dodatkowo u męża pacjentki zdiagnozowano azoospermię. Para poddała się dwóm cyklom IVF z donorem plemników oraz jednemu zabiegowi z inseminacją domaciczną, która zakończyła się spontanicznym poronieniem. Następnie para została zakwalifikowana do programu adopcji embrionów. Dla pacjentki wybrano 6 embrionów otrzymanych od innej pary, która miała potomstwo w wyniku zastosowania IVF i pozostawiła w ośrodku nadmiar pozostałych po zabiegu embrionów. Wszystkie 6 embrionów było kriokonserwowanych przez okres 13 lat. Trzy z nich wykorzystano do leczenia niepłodności u wyżej opisanej pacjentki, dzięki czemu zaszła w ciążę i urodziła zdrowego chłopca.

Dzięki programowi adopcji embrionów, pozostawione w ośrodku embriony zamiast pozostać dalej zamrożone przez nieokreślony okres czasu, zostały wykorzystane przez inną parę pragnącą mieć potomstwo i wyrażającą chęć ich adoptowania. W tym przypadku adopcja ta zakończyła się narodzinami zdrowego chłopca.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

  • Reproductive BioMedicine Online, Volume 13, Number 6, December 2006, pp. 821-822(2)

Kategorie ICD:


Reklama
(5)
Komentarze