Zaloguj
Reklama

Pacjentki wracają do hormonalnej terapii zastępczej.

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie) oraz dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

  • Reuters

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Pacjentki wracają do hormonalnej terapii zastępczej.
Fot. Pantherstock
(1)

Wiele kobiet zrezygnowało ze stosowania hormonalnej terapii zastępczej (HTZ), po tym jak pojawiły się doniesienia o zwiększonym zagrożeniu rozwoju chorób serca i niektórych nowotworów, u pacjentek przyjmujących te leki.

Reklama

Wiele kobiet zrezygnowało ze stosowania hormonalnej terapii zastępczej (HTZ), po tym jak pojawiły się doniesienia o zwiększonym zagrożeniu rozwoju chorób serca i niektórych nowotworów, u pacjentek przyjmujących te leki. Jednak obecnie jedna czwarta Amerykanek, które uprzednio zrezygnowały z leczenia, decyduje się ponownie rozpocząć terapię. W większości są to pacjentki, u których objawy menopauzy są wyjątkowo mocno wyrażone. Głównie dotyczy to nasilonych uderzeń gorąca, którym można zapobiec, stosując małe dawki leków przez krótki okres czasu.

Niestety środki roślinne, z którymi wiązano liczne nadzieje, nie okazały się być wystarczająco skuteczne w łagodzeniu objawów menopauzy

Reklama
(1)
Komentarze