Zaloguj
Reklama

Ryzyko niepłodności kobiet ulega potrojeniu po przebyciu choroby zapalnej jelit

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

  • GUT Online First Gut 2006

Ryzyko niepłodności kobiet ulega potrojeniu po przebyciu choroby zapalnej jelit
Fot. ojoimages
(5)

Najnowsze doniesienia naukowców sugerują, iż ryzyko wystąpienia niepłodności ulega potrojeniu u kobiet, które przeszły rozległą operację chirurgiczną z powodu colitis ulcerosa lub choroby Leśniowskiego-Crohna.

Reklama

Autorzy badania opierają swoje wyniki na obszernym przeglądzie literatury oraz dostępnych on-line bazach danych medycznych jak również szczegółowej analizie 8 opublikowanych prac. Niepłodność określono jako brak poczęcia po okresie 12 miesięcy starań.

Wrzodziejące zapalenie okrężnicy jest chorobą, przy której następuje rozwój owrzodzeń i stanu zapalnego śluzówki jelita grubego, co z kolei powoduje występowanie ostrej biegunki i krwawienia odbytniczego. Choroba ta dotyczy około 1 do 2 % populacji ludzkiej. Czasami w celu złagodzenia uporczywych i bolesnych objawów przeprowadza się chirurgiczne wycięcie okrężnicy. Wykonanie zbiornika na treść jelitową z dystalnej części jelita krętego (IPAA) jest standardową procedurą związaną z tą operacją.

Analiza publikacji wykazała, iż ryzyko wystąpienia niepłodności po przejściu terapii zachowawczej wynosiło aż do 15 procent. Natomiast ryzyko to ulegało potrojeniu do 48 % po wykonaniu zabiegu IPAA. Wszystkie pacjentki po IPAA były w grupie ryzyka wystąpienia niepłodności. W oparciu o uprzednio przeprowadzane badania rentgenowskie jajowodów badacze wysunęli hipotezę, iż tak rozległa operacja może przyczyniać się do powstawania blizn lub blokowania prawidłowej czynności jajowodów.

Reklama
(5)
Komentarze