Stosowanie aspiryny w okresie ciąży w nieznaczny sposób obniża ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego.
Autorzy: mgr Magdalena Szumska-Kostrzewska
Autor/autorzy opracowania:
- mgr Magdalena Szumska-Kostrzewska
Recenzenci:
- Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.
Źródło tekstu:
- The Lancet Early Online Publication, 17 May 2007.

Naukowcy z Australii po przeanalizowaniu ponad 30 badań klinicznych wykryli, iż podawanie aspiryny w okresie ciąży może w niewielkim stopniu zmniejszyć ryzyko wystąpienia u matki stanu przedrzucawkowego.
Nie jest do końca jasne co powoduje występowanie stanu przedrzucawkowego ale być może spowodowany jest uwalnianiem do łożyska związków chemicznych, które zaburzają przepływ krwi w naczyniach krwionośnych matki, a to z kolei powoduje wzrost ilości płytek krwi.
Dr Askie i współpracownicy przeprowadzili przegląd i metaanalizę danych pacjentek z 31 randomizowanych badań klinicznych pod kątem prewencji stanu przedrzucawkowego (32217 pacjentek i 32819 noworodków).
W badaniu brano pod uwagę niską dawkę aspiryny (50 do 150 mg/dobę), inny czynnik przeciwpłytkowy- dipyridamol, placebo lub też brak przyjmowania leków.
Wyniki badań wskazywały, iż u kobiet przyjmujących czynniki przeciwpłytkowe prawdopodobieństwo wystąpienia stanu przedrzucawkowego, wystąpienie porodu przed 34 tygodniem ciąży i poważnych powikłań wynikających z ciąży było o 10% niższe w porównaniu do grupy kontrolnej.
Czynniki przeciwpłytkowe nie wpłynęły na ryzyko śmierci płodu lub noworodka, rozmiar noworodka czy też ilość przypadków krwawień u matki lub dziecka.
We wnioskach stwierdzono, iż stosowanie czynników przeciwpłytkowych w okresie ciąży jest związane z umiarkowanym ale stałym zmniejszeniem względnego ryzyka wystąpienia stanu przedrzucawkowego, porodem przed 34 tyg. ciąży, oraz niekorzystnymi wynikami ciążowymi.
W badaniu nie odnoszono się do długoterminowych skutków przyjmowania aspiryny.
Stan przedrzucawkowy jest poważnym powikłaniem i występuje w 1 na 20 ciąż kiedy to ciśnienie krwi matki ulega podwyższeniu, a w moczu obecna jest duża ilość białka. Wśród objawów towarzyszących można wymienić również ból brzucha, ból głowy i opuchnięcia.
Stan przedrzucawkowy wpływa na funkcjonowanie łożyska, czasami również dotyczy pracy nerek, wątroby i mózgu matki.
Zgodnie z doniesieniami CDC (Centres for Disease Control and Prevention) stan przedrzucawkowy jest również główną przyczyną powikłań dotyczących płodu takich jak masa urodzeniowa, przedwczesny poród czy poród martwego płodu.