Zaloguj
Reklama

Wideo czat z ekspertem odbędzie się w dniu 28-02-2017 o godzinie 19:00, do rozpoczęcia pozostało:

  • 0DNI
  • 00GODZIN
  • 00MINUT
  • 00SEKUND

Czat z naszym ekspertem już trwa.

Przejdź do czatu z ekspertem

Terapia estrogenowa nieskuteczna w leczeniu nietrzymania moczu?

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

  • Journal of the American Medical Association, 23 lutego 2005

Adres www źródła:


Terapia estrogenowa nieskuteczna w leczeniu nietrzymania moczu?
Fot. Pantherstock
(5)

Jak podaje Reuters Health, estrogeny nie są pomocne w leczeniu nietrzymania moczu u kobiet w wieku pomenopauzalnym.

Wydaje się, że hormon ten może nawet zwiększać ryzyko wystąpienia nietrzymania moczu u zdrowych kobiet, a także pogarszać stan tych, które już cierpią na tę chorobę.

Wg dr Susan Hendrix z Detroit i jej współpracowników, estrogeny nie powinny być zalecane w zapobieganiu i leczeniu nietrzymania moczu.  Badania potwierdzające ich tezę zostały przeprowdzone na grupie ponad 23.000 kobiet po menopauzie. Kobietom tym losowo podawano estrogeny, estrogeny z progestagenem oraz placebo. Wykazano, że podawanie estrogenów zwiększa ryzyko zawału serca, raka piersi i udaru mózgu, a także zwiększają ryzyko wystąpienia nietrzymania moczu zwłaszcza postaci wysiłkowej.

U kobiet, które już wcześniej cierpiały na tę chorobę, podawanie estrogenów oraz estrogenów z progestagenem powodowało zwiększenie częstości oddawania moczu, a także związane było z jego nietrzymaniem, ograniczając przez to codzienną aktywność i obniżając jakość życia.

(5)
Reklama
Komentarze