Zaloguj
Reklama

Wideo czat z ekspertem odbędzie się w dniu 28-02-2017 o godzinie 19:00, do rozpoczęcia pozostało:

  • 0DNI
  • 00GODZIN
  • 00MINUT
  • 00SEKUND

Czat z naszym ekspertem już trwa.

Przejdź do czatu z ekspertem

Toczeń rumieniowaty układowy u kobiet ciężarnych

Autor/autorzy opracowania:

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

  • American Jurnal of Obstetrics and Gynecology (2005) 192, 1897-904

Adres www źródła:


Toczeń rumieniowaty układowy u kobiet ciężarnych
Fot. ojoimages
(0)

Wśród kobiet chorujących na toczeń rumieniowaty układowy często obserwuje się nawroty choroby podczas ciąży lub w okresie poporodowym.

Choroba ta może mieć niekorzystny wpływ zarówno na matkę jak i na płód, powodując utratę ciąży, poród przedwczesny, stan przedrzucawkowy czy tez opóźnienie rozwoju wewnątrzmacicznego płodu. 

Eliza F. Chakravaty i wsp. przeprowadzili badania oceniające wpływ tocznia rumieniowatego układowego na przebieg i zakończenie ciąży.

Oceniano 63 ciąże u 48 kobiet. Nawrot choroby zaobserwowano w 68 % ciąż, większość nawrotów była łagodna. Stan przedrzucawkowy wystąpił w 12% ciąż. Zaobserwowano ze porody przedwczesne były związane z terapia prednizonem w okresie okołozapłodnieniowym, z zażywaniem leków przeciwnadciśnieniowych oraz z nawrotem choroby o ciężkim przebiegu podczas ciąży. Trombocytopenia u badanych ciężarnych była natomiast związana ze zwiększonym ryzykiem stanu przedrzucawkowego.

(0)
Reklama
Komentarze