Zespół jajników policystycznych - problemy hormonalne w okresie rozrodczym
Autorzy: Katarzyna Młynek
Autor/autorzy opracowania:
- Katarzyna Młynek
Źródło tekstu:
- [1] „Rola niedoboru inozytolu w patofizjologii zaburzeń występujących w zespole policystycznych jajników”,Artur J. Jakimiuk, Jacek Szamatowicz, Ginekologia Polska, 2014, 85
[2] „Zespół policystycznych jajników” Jarosław Jacek Maj, lekarz ginekolog-położnik
Kategorie ICD:

Kobieta w okresie reprodukcyjnym może zmagać się z wieloma zaburzeniami hormonalnymi, w tym z zaburzeniami miesiączkowania.
Jedną z najczęstszych przyczyn tych zaburzeń jest zespół jajników policystycznych (PCOS). Jest to zespół, który również jest najczęstszą przyczyną niepłodności u kobiet. [1] Istotne jest również to, iż zespół ten może występować zarówno u kobiet z nieregularną owulacja jak również u kobiet, u których cykl miesiączkowy jest regularny.
Do najważniejszych wyznaczników diagnostycznych PCOS zalicza się:
- nieregularną miesiączkę (z cyklami bezowulacyjnymi co związane jest z oddziaływaniem hormonów),
- problemy z otyłością,
- zbyt duże owłosienie (nadmierny typ owłosienia w miejscach typowych dla mężczyzn),
- nadmiar męskich hormonów (androgenów).
Często u kobiet z PCOS, wykrywa się zwiększoną oporność na insulinę, która oddziaływując na jajniki powoduje zwiększone wydzielanie androgenów. W diagnozie istotne jest badanie ginekologiczne, zebranie wywiadu z pacjentką oraz wykonanie badania ultrasonograficznego.
Kluczowe znaczenia dla diagnozy ma wykonanie badań hormonalnych, które pozwala na określenie stężenia poszczególnych hormonów.[2]