Zaloguj
Reklama

5 faktów na temat ustalenia ojcostwa w ciąży

Autorzy: Elwira Posłajko, testDNA
Ojciec z dzieckiem
Fot. shutterstock
Ojciec z dzieckiem
(0)

Test na ojcostwo w ciąży daje przyszłym rodzicom możliwość rozwiązania kwestii spornego ojcostwa jeszcze przed narodzinami dziecka. To bardzo ważne – szczególnie dla malca, który wkrótce przyjdzie na świat. Partnerzy mogą już teraz świadomie zadecydować, jak będzie wyglądała ich wspólna przyszłość, a ojciec będzie mógł uznać dziecko zaraz po narodzinach lub jeszcze w trakcie ciąży. Co warto wiedzieć o takim badaniu? 

Reklama

Fakt 1 – Test na ojcostwo w ciąży może przypominać zwykłą morfologię

Przyszli rodzice, którzy chcieliby ustalić ojcostwo w ciąży mają do dyspozycji dwie metody. Pierwsza z nich polega na pobraniu próbki krwi od ciężarnej oraz wymazu z policzka od ojca. Takie badanie jest niezwykle proste i przypomina zwykłą morfologię. Jego zaletą jest też to, że pacjenci nie muszą być na czczo. Mogą więc przyjść do przychodni o dowolnej porze dnia.

Drugim rozwiązaniem jest pobranie płynu owodniowego przez lekarza specjalistę oraz dowolnych próbek od rodziców – mogą to być wymazy z policzka ale też szczoteczka do zębów czy np. włosy.

Fakt 2 – Badanie można wykonać już od 10 tygodnia ciąży

Przyszłym rodzicom zwykle bardzo zależy na jak najszybszym przeprowadzeniu badania. Dlatego istotne jest w tym wypadku to, że test ojcostwa można wykonać już od skończonego 10 tygodnia ciąży.  W tym tygodniu we krwi ciężarnej jest już wystarczająco dużo DNA płodowego, aby móc je wyizolować i porównać z materiałem genetycznym rodziców.

Fakt 3 – Wynik badania jest tak samo pewny jak testu na ojcostwo po narodzinach dziecka

Pewność wyniku jest dla przyszłych rodziców kwestią kluczową. W tym wypadku mogą być o to spokojni. Badanie DNA w ciąży wykonywane jest przy użyciu najnowocześniejszych technologii i przez renomowanych specjalistów. Takie testy z powodzeniem wykonuje się już od kilku lat i do tej pory żaden wynik nie został zakwestionowany. To badanie jest tak samo pewne jak test na ojcostwo po narodzeniu dziecka.

Fakt 4 – do badania można wykorzystać próbki dyskretne

Wielu przyszłym rodzicom zależy na dyskrecji. Dlatego do tego badania można również dostarczyć próbki bardzo dyskretne takie jak szczoteczka do zębów, guma do żucia, sztućce, szklanka, butelka, niedopałek papierosa itp. Co więcej wykorzystanie takich materiałów również pozwala na uzyskanie jednoznacznego, pewnego wyniku.

fot. panthermedia

Fakt 5 – To badanie pozwala wykluczyć choroby genetyczne dziecka

Wykonując test na ojcostwo w ciąży z płynu owodniowego przyszli rodzice mogą również zadbać o zdrowie swojego dziecka. To badanie daje możliwość wykluczenia najczęstszych wad genetycznych takich jak zespół Downa, Edwardsa, Patau i innych. To ważna informacja dla rodziców, która pozwala im w spokoju oczekiwać na przyjście malca na świat.  

Podsumowując, test na ojcostwo w ciąży jest badaniem prostym do wykonania i dającym wiele korzyści zarówno dziecku jak i przyszłym rodzicom. To dlatego coraz więcej par decyduje się na jego wykonanie skracając tym samym czas do dopełnienia wszelkich formalności już po urodzeniu dziecka. 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze