Zaloguj
Reklama

Alkohol i papierosy uszkadzają płód

Autorzy: Anna Piotrowska
Palenie papierosów w ciąży
Fot. Shutterstock
Palenie papierosów w ciąży
(5)

Pijąc alkohol lub paląc papierosy w czasie ciąży, naraża się dziecko na poważne zaburzenia.

Reklama

Charakterystyczny jest również stwierdzony po urodzeniu niedobór masy i długości ciała. W zakresie narządu wzroku obserwuje się zez, opadanie powiek, nieprawidłowy przebieg naczyń siatkówki, małoocze. W układzie kostnym obserwuje się łukowaty piąty palec u ręki, skrócone piąte palce dłoni i stóp, skrzywienie kręgosłupa, kurza klatka piersiowa, deformacja małych stawów rąk. Zauważa się też wady układu moczowego, ubytki słuchu, specyficzne ułożenie włosów na głowie, odwapnienie i zmieniony kształt zębów, rozszczep podniebienia. Problemy z utrzymaniem równowagi i koordynacją, zakłócenia pamięci.

Płodowy Zespół Ponikotynowy (FTS- Fetal Tabacco Syndrome) to choroba występująca u dzieci, których matki podczas ciąży paliły papierosy.

fot. ojoimages

Ciężarna paląc naraża swoje dziecko na:

  • astmę;
  • choroby układu krążenia;
  • padaczkę;
  • zaburzenia mowy i trudności w koncentarcji;
  • nagłą śmierć łóżeczkową;
  • niską wagę po urodzeniu;
  • zespół odstawienia (objawy głodu nikotynowego).

Naukowcy przestrzegają, iż alkohol i szkodliwe substancje zawarte w dymie tytoniowym przenikają przez łożysko do organizmu dziecka. 50-60% przyszłych matek jest narażonych na bierne palenie, które jak aktywne jest dla ciężarnej jednakowo groźne. Gdy ciężarna pali tętno płodu wzrasta ze 130 do 180 uderzeń na minutę. Niedotlenienie płodu nie pozwala na właściwy jego rozwój. Noworodek matki palącej rodzi się o 200-300g lżejszy od dziecka rodziców niepalących. Mogą wystąpić wady wrodzone u dziecka, kłopoty z oddychaniem a nawet nagła śmierć.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej czym jest alkoholizm, przeczytaj ten ARTYKUŁ

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • A. Horecka- Lewitowicz, P. Lewitowicz, O. Adamczyk- gruszka, D. Skawiński, M. Szpringer: Objawy, przebieg i postępowanie w alkoholowym zespole płodowym, Studia Medyczne; 29, 195-198.

    „Alkohol i papierosy uszkadzają płód”- Kampania Zachowaj trzeźwy umysł, 12 edycja.

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(5)
Komentarze