Zaloguj
Reklama

Antykoncepcja długoterminowa - nie tylko dla zapominalskich

Autorzy: Dr Barbara Grzechocińska
Antykoncepcja długoterminowa - nie tylko dla zapominalskich
Fot. medforum
(0)

Tabletki antykoncepcyjne, najbardziej powszechna metoda antykoncepcji hormonalnej, wymagają szczególnej staranności i regularności stosowania. Tymczasem badania pokazują, że wiele z nas ma z tym problem.

Reklama

Co piąta kobieta zapomina przyjąć dwie lub więcej tabletek w cyklu. Warto zainteresować się rozwiązaniami, które zapewniają nie tylko większą wygodę, ale i wyższą skuteczność ochrony antykoncepcyjnej. Antykoncepcja hormonalna – głównie z uwagi na jej wysoką skuteczność - należy do najczęściej stosowanych metod kontroli urodzeń. Pamiętajmy jednak, że na skuteczność zasadniczy wpływ ma nie tyle droga podania hormonów, ale dokładność i regularność ich przyjmowania. Tymczasem badania wykazały, że 15% kobiet ma trudności z prawidłowym, codziennym przyjmowaniem tabletek, a 22% zapomina przyjąć 2 lub więcej tabletek w cyklu.

Wygoda i skuteczność

Błędy w przyjmowaniu tabletek, w tym przerwy dłuższe niż siedem dni, znacznie zmniejszają skuteczność metody. Z tych powodów najczęściej podawane są dwa wskaźniki skuteczności każdej metody hormonalnej: jeden dla idealnego, drugi dla typowego jej stosowania. Nieregularne połykanie tabletek czy naklejanie plastrów lub zakładanie pierścienia z hormonami do pochwy ma również znaczenie dla występowania powikłań, w tym krwawień i plamień podczas cyklu. Uciążliwość objawów jest częstą przyczyną rezygnacji z kontynuowania danej metody. Dlatego też jednym z kierunków rozwoju współczesnych metod antykoncepcyjnych jest opracowywanie nowych, dogodnych dla kobiet dróg podania. Przy czym nie chodzi jedynie o wygodę, ale również o skuteczność, tolerancję i akceptację metody. Powyższe warunki idealnie spełnia antykoncepcja długoterminowa.

Raz i na długi czas

Co kryje się pod pojęciem antykoncepcji długoterminowej? Rozwiązania, które polegają na przyjęciu hormonu w celach antykoncepcyjnych raz na dłuższy czas. Taką możliwość zapewniają nowoczesne systemy wewnątrzmaciczne i implanty podskórne.
Ich dodatkową zaletą jest to, że - w odróżnieniu od tabletek, plastrów czy pierścienia - zawierają tylko jeden rodzaj hormonu. Jest to progestagen, związek o działaniu bardzo podobnym do naturalnego progesteronu, hormonu II fazy cyklu miesiączkowego. Taki skład jest istotny również z powodów zdrowotnych. Środki te zaleca się, gdy są przeciwwskazania do stosowania estrogenów, na przykład w przypadku podwyższonego ryzyka zakrzepicy czy też rozwoju nowotworów estrogenozależnych. Mogą je stosować kobiety, które rodziły, jak i nie rodziły oraz te, które palą ponad 15 papierosów dziennie.

fot. panthermedia

Także dla młodych kobiet

Warto również zaznaczyć, że antykoncepcja długoterminowa została zaakceptowana do stosowania po porodzie, u kobiet karmiących piersią od 6 tygodnia po porodzie, a u niekarmiących, nawet wcześniej. Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego (PTG) taka antykoncepcja może być stosowana przez młode kobiety, które jeszcze nie rodziły. Oczywiście wszystkie metody antykoncepcji hormonalnej pozostają formalnie lekami dostępnymi jedynie w aptekach i tylko na receptę lekarską.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • 1. Trussell J. Contraceptive failure in the United States. Contraception 2011;83:397–404. 
    2. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w sprawie antykoncepcji Ginekologia po dyplomie. Wydanie specjalne. Luty 2008. 233-235.
    3. Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące zastosowania antykoncepcyjnej minitabletki gestagennej zawierajacej 75 µg dezogestrelu w wybranych sytuacjach klinicznych – stan wiedzy na 2008 rok. Gin Pol 2009; 80: 63-75.
    4. Update to CDC's U.S. Medical Eligibility Criteria for Contraceptive Use, 2010: revised recommendations for the use of contraceptive methods during the postpartum period. MMWR Morb Mortal Wkly Rep. 2011 Jul 8;60(26):878-83.

Reklama
(0)
Komentarze