Zaloguj
Reklama

Antykoncepcja na miarę kobiety XXI wieku

Autorzy: Dr Jacek Tulimowski
Antykoncepcja na miarę kobiety XXI wieku
Fot. medforum
(5)

Hormonalna tabletka już dawno skończyła 50 lat, ale wciąż jest najbardziej preferowaną metodą antykoncepcji na świecie. Stale rośnie jednak grono kobiet zainteresowanych innymi – znacznie wygodniejszymi – formami zabezpieczenia przed nieplanowaną ciążą.

Reklama

Tabletki ciągle są unowocześniane, zarówno pod względem składu (nowoczesne rodzaje progestagenów i estrogenu), jak i komfortu stosowania (przejście ze schematu 21+7 do 24+4 i 26+2). Dobrze dobrana tabletka antykoncepcyjna u większości kobiet nie powoduje niekorzystnych działań. Charakteryzuje się nie tylko wysoką skutecznością, ale i bezpieczeństwem stosowania, całkowitą odwracalnością (po zaprzestaniu stosowania antykoncepcji szybko wraca płodność), a także wysokim stopniem akceptacji. Pomimo tego lekarz ginekolog jest nieodzownym partnerem kobiety najpierw w kwalifikacji a później w okresowej kontroli stosowania każdej hormonalnej antykoncepcji. Wszystkie hormonalne metody antykoncepcji opierają się na przyjmowaniu leków (na receptę) a te mogą wywoływać działania niepożądane.

Hormony do zadań specjalnych

Podane w tabletce doustnie hormony powodują zahamowanie owulacji, tym samym regulując zaburzenia cyklu miesiączkowego. U kobiet obficie miesiączkujących zmniejszają obfitość krwawienia. Podczas stosowania nowoczesnych pigułek krwawienie jest krótkie i mało obfite, co - według najnowszych badań naukowych - jest korzystne dla kobiecego organizmu.
Pełna równowaga hormonalna (każda pigułka zawiera zarówno estrogen jak i gestagen) jest związana ze zmniejszeniem częstotliwości występowania raka trzonu macicy wśród kobiet stosujących doustną hormonalną antykoncepcję. Brak owulacji, towarzyszący przyjmowaniu pigułki, znosi tak dokuczliwy ból owulacyjny i - co bardzo ważne - zmniejsza również częstość występowania raka jajnika. Regulacja poziomu hormonów oznacza także radykalne zmniejszenie objawów PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego), a także rzadsze występowanie zmian o charakterze włókniaków, torbieli piersi czy torbieli czynnościowych jajników. Hormonalna antykoncepcja doustna jest szeroko stosowana w leczeniu torbieli czynnościowych jajników. Stosujące ją pacjentki obserwują też poprawę wyglądu skóry i włosów, związaną z lepszą gospodarką hormonami, zwłaszcza androgenami.

To nie koniec zalet hormonów - najnowsze badania stwierdzają korzystny wpływ tabletek antykoncepcyjnych na zmniejszenie częstości występowania endometriozy i mięśniaków macicy.
Jak widać, antykoncepcja już dawno przestała być jedynym zadaniem tabletek hormonalnych. Nowoczesne preparaty łączą możliwość świadomego planowania macierzyństwa z korzystnym działaniem na inne sfery życia i funkcjonowanie organizmu kobiety.

Raz na jakiś czas

Antykoncepcja hormonalna pozostaje więc jednym z największych odkryć medycyny, ale coraz częściej tradycyjne pigułki wypierane są przez długoterminowe metody antykoncepcji. Szybsze tempo życia, poszukiwanie wygody i komfortu sprawiają, że coraz więcej kobiet sięga po rozwiązania, w których hormony – przy wszystkich ich wyżej opisanych zaletach – są aplikowane raz na jakiś czas – raz na kilka miesięcy (zastrzyk) lub raz na kilka lat (system wewnątrzmaciczny lub implant podskórny). Taka forma podania radykalnie zmniejsza ryzyko błędu związanego z nieregularnym lub nieprawidłowym stosowaniem tabletek.

Ponadto, w długoterminowych rozwiązaniach antykoncepcyjnych stosuje się jeden rodzaj hormonu zamiast dwu i do tego w ultraniskiej dawce, co poprawia bezpieczeństwo, radykalnie zmniejszając ilość objawów niepożądanych.

fot. panthermedia

Dopasowana do etapu życia

Atutem antykoncepcji długoterminowej jest także to, że może być ona stosowana zarówno nieródki jak i wieloródki oraz w okresie karmienia piersią.
Długoterminowa antykoncepcja hormonalna, podobnie jak pigułki, musi być dobrana ma miarę, uwzględniając oczekiwania i potrzeby kobiety. Badania kwalifikujące do tej formy antykoncepcji, jak i podstawowe przeciwwskazania dotyczące stosowania, są zbliżone dla wszystkich metod hormonalnych ( pigułka / pierścień / plaster / zastrzyk / system / implant).

Na trzy miesiące...

Od wielu lat w antykoncepcji stosowane są zastrzyki domięśniowe z progestagenem w formie depot - o przedłużonym działaniu. Antykoncepcja w formie iniekcji daje możliwość podania w dowolnym momencie połogu, także podczas karmienia piersią. Czas działania jednej dawki leku to 3 miesiące. Kolejne zastrzyki podaje się więc w 3 miesięcznych odstępach. Zastosowany tu progestagen wpływa na oś podwzgórze-przysadka jajnik, czyli ma tzw. centralne działanie hormonalne, prowadząc do zahamowania jajeczkowania.
Preparat nie zawiera estrogenów; brak więc jest również działań niepożądanych związanych z ich stosowaniem. Ze względu na długi okres uwalniania leku do krwi, ewentualne działania (zarówno pożądane jak i niepożądane) progestagenu mogą trwać aż do upłynięcia 3 miesięcy od podania…albo na lata.

Reklama
(5)
Komentarze