Zaloguj
Reklama

Antykoncepcyjny system transdermalny.

Autorzy: Dr Zofia Polska
Antykoncepcyjny system transdermalny.
Fot. medforum
(1)

Antykoncepcyjny system transdermalny to jedna z najnowocześniejszych, hormonalnych form zapobiegania ciąży w postaci plastrów.

Reklama

Po raz pierwszy na Polskim rynku pojawiły się w 2004 roku. Każdy z plastrów zawiera estrogen (750µ etynyloestradiolu) oraz progesteron (6,0 mg norelgestrominy). Uwalniane przez plastry hormony wchłaniane są przez skórę i przenikają do krwioobiegu skutecznie zapobiegając ciąży. Przez 24 godziny na dobę dostarczają do organizmu efektywną dawkę hormonów wynoszącą 20µ etynyloestradiolu oraz 150µ norelgestrominy. Dostarczone hormony zapobiegają owulacji, powodują zmiany w składzie śluzu szyjkowego utrudniając plemnikom prawidłową migrację, jak również zmiany w błonie śluzowej macicy uniemożliwiając ewentualną implantację zarodka. Ich działanie podobne jest jak w przypadku doustnej antykoncepcji hormonalnej, w związku z czym większość wskazań, przeciwwskazań jak również skutków ubocznych plastrów jest podobna do tabletek.

Skuteczność tej metody jest bardzo wysoka i porównywalna z doustną antykoncepcją hormonalną a wskaźnik Pearla wynosi mniej niż 1,0. Wykazano, iż w każdej grupie wiekowej, ilość zaistniałych ciąż w trakcie stosowania plastrów jest minimalnie niższa niż podczas stosowania tabletek. Jednak, w celu zapewnienia odpowiedniej skuteczności działania tego systemu, konieczne jest ścisłe stosowanie się do podstawowych zasad ich użytkowania zawartych w ulotce informacyjnej dołączonej do każdego opakowania. Łatwy schemat stosowania plastrów, pozwalający na unikanie błędów, w znacznym stopniu wpływa na zwiększenie ich skuteczności. Pewność i komfort, jaki daje stosowanie transdermalnej antykoncepcji hormonalnej to tylko niektóre z wielu zalet tej metody. Jest to metoda w pełni odwracalna. Płodność najczęściej powraca już w pierwszym cyklu po odstawieniu plastrów. Wszelkie problemy z zajściem w ciążę po antykoncepcji transdermalnej są zazwyczaj związane z innymi czynnikami, najprawdopodobniej występującymi już przed rozpoczęciem stosowania plastrów i nie są bezpośrednio z nimi związane.

W każdym opakowaniu znajdują się trzy plastry w kształcie kwadratu o wielkości 45x45mm. Są one bardzo cieniutkie, w kolorze przypominającym kolor skóry, przez co po przyklejeniu stają się prawie niezauważalne. Składają się z trzech warstw: poliestrowej warstwy zewnętrznej, środkowej zawierającej hormony oraz warstwy przylepnej. Doskonale przylegają do skóry, nawet w czasie upałów podczas intensywnego pocenia się ciała, jak również w czasie kąpieli. Dzięki swojej elastyczności dopasowują się do ciała. Plastry muszą być przyklejone w ściśle określonych miejscach na ciele: na pośladkach, podbrzuszu, górnej części tułowia, na zewnętrznej części ramienia, gdyż są to miejsca zapewniające najlepszą wchłanialność hormonów. Miejsce przyklejenia plastra powinno być tak dobrane, by nie miały one kontaktu z obcisłym ubraniem, gdyż zwiększa to ryzyko częściowego odklejenia lub też jego uszkodzenia. Raz przyklejony plaster musi pozostać na swoim miejscu przez kolejnych siedem dni. Każdy kolejny plaster należy naklejać w innym miejscu, nigdy w tym samym, dopiero po usunięciu poprzedniego. Przed przyklejeniem plastra skóra, w miejscu, w którym będzie się on znajdował musi być dokładnie oczyszczona i osuszona. Po przyłożeniu plastra należy go mocno docisnąć, przytrzymać kilka sekund i sprawdzić, czy został prawidłowo przyklejony. Jeżeli kobieta uprzednio nie stosowała żadnej antykoncepcji hormonalnej i w związku z tym nie ma konieczności przechodzenia z jednej metody na drugą, wówczas przyklejenie pierwszego plastra z opakowania powinno nastąpić w pierwszych 24h krwawienia miesiączkowego.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

  • Forum Ginekologiczne

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(1)
Komentarze