Zaloguj
Reklama

Badania serologiczne jakie należy wykonać w trakcie ciąży

Autorzy: W. Albrzykowska
Badania serologiczne jakie należy wykonać w trakcie ciąży
Fot. ojoimages
(0)

Od momentu poczęcia rozwijający się płód potrzebuje aż 9 miesięcy, aby przystosować się do samodzielnego życia poza ciałem mamy. W tym czasie niezwykle istotne jest zdrowie kobiety, które wpływa na prawidłowe wzrastanie zarodka i dojrzewanie płodu. Każda kobieta powinna wykonać panel badań serologicznych zapewniający najlepsze warunki do rozwoju maleństwa. Przeanalizujmy zatem podstawowe badania, które mają na celu wykluczyć lub potwierdzić ewentualne choroby ciężarnej i zainicjować odpowiednie leczenie zarówno mamy jak i płodu.

Reklama

Toksoplazmoza jest chorobą wywołaną przez pierwotniaka Toxoplasma gondii. Żywicielem pośrednim Toxoplasma są ptaki oraz człowiek, żywicielem ostatecznym głównie koty.

Najczęściej do zakażenia się człowieka dochodzi przez spożycie surowego mięsa, brudnych owoców lub warzyw. Dlatego każda ciężarna powinna pamiętać o dokładnym myciu i obieraniu warzyw oraz owoców. Przygotowywanie lub obróbka surowego mięsa powinna być wykonywana w gumowych rękawiczkach ochronnych, na szklanej desce, którą później wraz z nożem można sparzyć gorącą wodzie min. 60st. C. przez 20 min.

Ziemia lub piasek mogą być zanieczyszczone zwierzęcymi odchodami. Należy pamiętać o umyciu rąk zawsze po ukończeniu prac w ogrodzie lub sprzątnięciu kociej kuwety, stosować gumowe rękawiczki ochronne.

Toxoplazmoza to powszechna choroba występująca na całym świecie, zazwyczaj przebiegająca bezobjawowo, pozostawiając ślad w organizmie jedynie w postaci dodatnich przeciwciał IgG.

Pierwotne zakażenie toksoplazmozą w ciąży może być niebezpieczne dla płodu, gdy dojdzie do infekcji płodu drogą łożyskową. Objawy wrodzonej toksoplazmozy będą uzależnione od tygodnia trwania ciąży, w którym doszło do zakażenia, a tym samym od zaawansowania rozwoju płodu. Ryzyko transmisji pierwotniaka do płodu rośnie wprost proporcjonalnie do czasu trwania ciąży, ale ryzyko wywołania dużych wad u płodu jest większe w pierwszym trymestrze ciąży.

Toksoplazmoza u płodu może objawiać się:

 • poszerzeniem komór bocznych mózgu,
 • zwapnieniami wewnątrzczaszkowymi,
 • małogłowiem, małooczem,
 • wodogłowiem,
 • powiększeniem wątroby, śledziony,
 • wodobrzuszem,
 • wewnątrzmacicznym zahamowaniem wzrostu płodu,
 • małopłytkowością.

Charakterystyczny dla toksoplazmozy wrodzonej jest zespół objawów nazwanych triadą Sabina-Pinkertona:

 • wodogłowie,
 • zapalenie siatkówki-naczyniówki oka,
 • zwapnienia wewnątrzczaszkowe.

U ciężarnych badamy obecność lub miano przeciwciał klasy IgM i IgG przeciwko toksoplazmozie. Diagnostyka toksoplazmozy opiera się na wykazaniu obecności przeciwciał IgM i IgG w surowicy ciężarnej oraz potwierdzeniu w kolejnym badaniu wzrostu ich miana. Do różnicowania zakażenie pierwotnego wykorzystuje się ocenę awidności przeciwciał IgG. Niska awidność przeciwciał świadczy o zakażeniu pierwotnym w ciągu ostatnich 5 miesięcy.

W przypadku podejrzenia toksoplazmozy wrodzonej po 18 tygodniu ciąży należy wykonać amniopunkcję i PCR płynu owodniowego w celu oceny obecności DNA Toxoplasma.

Leczenie toksoplazmozy w ciąży jest różne w zależności od rozpoznania.

Ciężarne z ostrą toksoplazmozą powinny być leczone rovamycyną do końca trwania ciąży w celu zmniejszenia transmisji zakażenia przez łożysko.

Toksoplazmoza płodu powinna być leczona pirymetaminą i sulfiadiazyną oraz kwasem foliowym, które w odróżnieniu od rovamycyny przechodzą przez łożysko i działają bezpośrednio w tkankach płodu.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze