Zaloguj
Reklama

Bolesne miesiączkowanie- informacje dla pacjentek

Autorzy: Położne: Nowok Barbara, Drozd Katarzyna, Błaszczyk Anna.
Dolegliwości bólowe podczas miesiączkowania
Fot. panthermedia
Dolegliwości bólowe podczas miesiączkowania
(5)

Bolesne miesiączkowanie (dysmenorrhea) występuje u ok. 3%-12% kobiet, niektóre źródła podają nawet  do 30%. Jest to przypadłość typowo kobieca oraz bardzo często ignorowana i bagatelizowana przez otoczenie choć dotyczy tak wielu kobiet. Warto więc dowiedzieć się nieco więcej na ten temat.

Reklama

Przykładowe ćwiczenia:

Ćwiczenie nr1. Pozycja wyjściowa: klęk podparty. Wykonaj: przejdź do siadu na piętach.

Ćwiczenie nr2. Pozycja wyjściowa: leżenie tyłem, kończyny górne wzdłuż tułowia.  Wykonaj: unieś nogi do pionu i wykonaj nożyce pionowe.

Ćwiczenie nr3. Pozycja wyjściowa: leżenie na boku lewym. Kończyny górne uniesione w górę. Wykonaj: Chwyć rękami za podudzia, przyciągnij kolana do podbródka i powróć do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie powtórz leżąc na prawym boku.

Dodatkowe metody.

  • W celu lepszego samopoczucia w trakcie ćwiczeń włącz ulubioną muzykę przy której lubisz się relaksować.
  • Ulgę przyniesie także łagodnie rozgrzewający bądź chłodzący okład na okolicę podbrzusza. W tym celu można wykorzystać poduszkę elektryczną lub nalać ciepłej wody do butelki i położyć na bolące miejsce.
  • Masaż okolic bólowych w postaci delikatnego pocierania.
  • Pomocna może stać się także herbata imbirowa, która zmniejsza stan zapalny, działa rozkurczowo, rozszerza naczynia krwionośne.
  • Częste spacery, przynajmniej 20 minut dziennie wpłyną zarówno na rozciągnięcie mięśni, krążenie a także samopoczucie.
  •  bolesne miesiączkowanie wtórne,

Dotyczą kobiet w wieku pomiędzy 30-40 rokiem życia. Dolegliwości bólowe najczęściej występują już przed miesiączką, zlokalizowane są zarówno w podbrzuszu jak i w okolicy krzyżowej.

Zazwyczaj spowodowane są występowaniem patologicznych procesów występujących w obrębie miednicy mniejszej (stany zapalne, endometrioza, mięśniaki macicy, wady rozwojowe pochwy i macicy, zmiany w obrębie szyjki macicy).

Podobnie jak typie w pierwotnym w diagnostyce uwzględnia się: wywiad, badanie ginekologiczne, USG oraz w razie konieczności histeroskopię i laparoskopię.

Leczenie uzależnione jest od przyczyny dolegliwości bólowych.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

  • forum ginekologiczne

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(5)
Komentarze