Zaloguj
Reklama

Ciąża ektopowa

Autorzy: lek. med. Patrycja Nowak
Ciąża
Fot. medforum
Ciąża
(4)

Ciąża ektopowa zlokalizowana jest nieprawidłowo poza jamą macicy, bez szans na prawidłowy rozwój zarodka. Najczęściej lokalizuje się w jajowodzie, w części bańkowej. Do czynników ryzyka zalicza się przebyte stany zapalne miednicy małej czy leczenie niepłodności technikami wspomaganego rozrodu.

Reklama

Ciąża ektopowa

To taka, która ma nieprawidłowe umiejscowienie, poza jamą macicy. Najczęściej ciąże ektopowe zlokalizowane są w jajowodzie, w części bańkowej. Pozostałe lokalizacje wiążą się z większym ryzykiem powikłań, głównie pod postacią krwawienia. Oprócz jajowodu ciąża może umiejscowić się w jamie brzusznej, jajniku czy szyjce macicy.

Wśród przyczyn i czynników ryzyka nieprawidłowego zagnieżdżenia zalicza się między innymi: przebyte stany zapalne miednicy mniejszej, leczenie niepłodności technikami wspomaganego rozrodu oraz stosowanie niektórych metod antykoncepcji – kształtki wewnątrzmacicznej zawierającej progesteron.

Triada objawów

Klasyczna triada objawów, jakie mogą się pojawić w ciąży ektopowej obejmuje opóźnione krwawienie miesiączkowe, nieregularne krwawienia z macicy oraz dolegliwości bólowe podbrzusza.
Podobnie jak w prawidłowej ciąży dochodzi do wzrostu stężenia gonadotropiny kosmówkowej, jednak wzrost ten jest znacznie wolniejszy i nieproporcjonalny w przypadku ciąży ektopowej. Pomiary jej stężenia natomiast wykorzystuje się do oceny skuteczności leczenia. Podstawą diagnostyki jest badanie ultrasonograficzne, które powinno uwidocznić pęcherzyk ciążowy zlokalizowany poza jamą macicy. Inną metodą potwierdzającą ciążę ektopową jest laparoskopia, obraz jest wówczas charakterystyczny z widocznym rozdęciem i zasinieniem jajowodu.

Leczenie

Leczenie może mieć różne formy. Może to być leczenie farmakologiczne z zastosowaniem metotreksatu lub leczenie radykalne, chirurgiczne najczęściej z wykorzystaniem laparoskopii.
Jeśli chodzi o możliwości zajścia w ciąże po przebytym leczeniu ciąży ektopowej uważa się, że lepsze efekty uzyskuje się przy leczeniu farmakologicznym. Jeśli chodzi natomiast o leczenie operacyjne duże znaczenie predykcyjne ma stan drugiego jajowodu i obecność zrostów w miednicy małej.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Położnictwo i ginekologia,Grzegorz Bręborowicz, PZWL,2008

Kategorie ICD:


Reklama
(4)
Komentarze