Zaloguj
Reklama

Cięcie cesarskie - informacje dla pacjentek

Autorzy: dr Zofia Polska
Obecność mężczyzny przy porodzie
Fot. medforum
Obecność mężczyzny przy porodzie
(4)

Artykuł przedstawia podstawowe informacje dla pacjentek dotyczące cięcia cesarskiego. Autorka omówiła w sposób przystępny wskazania, rodzaj znieczulenia oraz cięcia cesarskie planowe i nagłe.

Reklama

Przyczyny podejmowania decyzji o cięciu cesarskim

Co to takiego cięcie cesarskie wie chyba każda ciężarna kobieta. Nie każda jednak wie, jakie są przyczyny właśnie takiego sposobu rozwiązania ciąży. Niejednokrotnie, pacjentki przebywając już na sali porodowej, gdy podejmowana jest decyzja o cięciu cesarskim wpadają w panikę, zastanawiając się co takiego się dzieje, że musi być ono wykonane. Zaczyna obwiniać siebie za taki stan rzeczy nie dopuszczając myśli, że przyczyny takiej konieczności mogą być zupełnie niezależne od niej. Czasami zdarza się, że w sytuacjach, gdy ważą się losy dziecka lub matki personel medyczny nie ma czasu na dokładne tłumaczenie konieczności przeprowadzenia zabiegu. Są to z reguły informacje ogólne, często przekazane chaotycznie i często niezrozumiałe dla pacjentki bowiem w takich momentach bezcenna jest każda sekunda. W takich sytuacjach liczy się bowiem każda minuta. Dlatego tak ważną rzeczą jest, aby pacjentki ciężarne posiadały przynajmniej podstawową wiedzę na temat tego, tak częstego w dzisiejszym położnictwie, zabiegu.

Jak wykonuje się cięcie cesarskie?

Cięcie cesarskie stanowi jedno z alternatywnych sposobów rozwiązania ciąży. Niejednokrotnie ratuje ono życie matce i dziecku. Jak wiadomo cięcie cesarskie nie jest naturalną metodą ukończenia ciąży. Jak każda operacja może wiązać się z wystąpieniem pewnych powikłań. Wymaga ona znieczulenia i przeprowadzenia w warunkach sali operacyjnej. Po uprzednim znieczuleniu pacjentki, w odpowiedni sposób nacięte zostają powłoki brzuszne i macica, z której wnętrza zespół lekarski wydobywa dziecko i łożysko. Cięcie cesarskie można wykonać znieczulając pacjentkę ogólnie tzn. śpi ona w najlepsze, gdy lekarze wykonują zabieg, bądź też zewnątrzoponowo, czyli podając środki znieczulające przez odpowiedni cewnik do kręgosłupa. Znieczulenie zewnątrzoponowe jest bardziej komfortowe dla matki, gdyż jest ona w pełni świadoma przez cały czas trwania cięcia nie czując bólu. Ma również możliwość zobaczenia dziecka tuż po jego wydobyciu, co nie jest możliwe przy znieczuleniu ogólnym. Znieczulenie to stosuje się najczęściej podczas cięć w trybie planowym lub też, gdy stan ogólny matki niesie ryzyko znieczulenia ogólnego.

Reklama
(4)
Komentarze