Zaloguj
Reklama

Czym jest choroba weneryczna?

Autorzy: Marcin Rokita
Prezerwatywa
Fot. ojoimages
Prezerwatywa
(4)

Kiła, rzeżączka czy świerzb od wieków były wstydliwą bolączką ludzkości. Tymczasem wirusy, bakterie i pasożyty wywołujące te choroby wciąż są niebezpieczne dla naszego zdrowia.
 

Reklama

Choroby weneryczne przenoszone są podczas stosunku płciowego (również oralnych i analnych) przez krew, ślinę, spermę czy wydzielinę pochwową. Niektóre zakażenia mogą być również przenoszone przez kontakt ze skórą jak opryszczka narządów płciowych Najważniejsze z nich to chlamydia, rzeżączka, brodawki narządów płciowych i odbytu, Rzęsistkowica, wirusowe zapalenie wątroby typu B, opryszczka narządów płciowych, kiła, HIV / AIDS i wszy łonowe.

Jakie są objawy
Wiele z tych chorób ma jedynie łagodne objawy lub nie ma w ogóle. Gdy objawy nie rozwijają, często są mylone z czymś innym, np. zakażeniem dróg moczowych.. Dlatego właśnie badania przesiewowe dla chorób przenoszonych drogą płciową jest tak ważne. Symptomy bywają różna dla każdej infekcji jednak cechami charakterystycznymi wszystkich są: większej niż zwykle upławy, ból przy oddawaniu moczu lub tylko oddawanie moczu małych ilości, drażliwość i świąd pochwy, ból podczas seksu, nadmierna utrata krwi pomiędzy miesiączki lub po seksie, ból brzucha i gorączka wrzody, brodawki, pęcherze na sromu lub pochwy, odbytu, jamy ustnej, ból gardła (po seksie oralnym).

fot ojoimages

Jak zapobiegać infekcjom?
Można obniżyć ryzyko zachorowania stosując się do podstaw zdrowego rozsądku. Najlepszym sposobem jest absencja lub stałość w kontaktach płciowych z jednym partnerem, a także używanie za każdym razem prezerwatyw.. Ważna jest szczera rozmowa ze swoim lekarzem oraz z partnerem o wszystkich chorobach wenerycznych jakie się ma lub miało. Istnieją testy na obecności patogenów, a czesne i szybkie rozpoznanie oznacza, że leczenie można rozpocząć od razu.co pomaga ograniczyć skutki powikłań i rozprzestrzenianie się choroby na innych

Co należy zrobić, jeśli uważasz, że masz infekcje?
Nie wolno się bać badania lekarskiego. Jeśli jest się zakażonym trzeba się poddać kuracji Choroba nie odejdzie sama. Samo leczenie zależy od rodzaju choroby, dla bakteryjnych leczenie obejmuje podanie leku a dla wirusowych jak opryszczka można stosować jedynie łagodzenie objawów. Należy stosować wyłącznie leki przepisane przez lekarza, te dostępne w internecie nie zawsze pomogą a nawet mogą zaszkodzić.
 

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze