Zaloguj
Reklama

Dlaczego ginekologa powinny odwiedzać pacjentki w każdym wieku?

Lekarz
Fot. shutterstock
Lekarz
(0)

Ginekolog to lekarz zajmujący się problematyką żeńskich narządów rozrodczych, do którego powinny chodzić pacjentki w każdym wieku. Młodym kobietom może on np. doradzić wybór środka antykoncepcyjnego, pacjentkom w okresie okołomenopauzalnym ginekolog może z kolei zalecić środki łagodzące objawy przekwitania. Do ginekologa, wbrew powszechnemu mniemaniu, powinny również chodzić pacjentki po menopauzie – dlaczego istnieje taka potrzeba?

Reklama

Ginekolog to specjalista, którego jedne pacjentki traktują jak lekarza posiadającego dowolną inną specjalizację, a inne z kolei kobiety wyjątkowo krępują się, i z tego powodu unikają wizyt u ginekologa. Wstyd i obawy pacjentek wydają się w pełni uzasadnione – badanie ginekologiczne jest przecież najprawdopodobniej najbardziej intymnym spośród wszystkich badań, które jest przeprowadzane przez lekarzy.

Ginekologów unikać się jednak nie powinno, co więcej – zasadniczo kobieta będąca w dowolnym wieku powinna się znajdować pod stałą obserwacją ginekologa. Na temat wizyt w gabinetach ginekologicznych funkcjonuje wiele mitów, jako przykład można podać przekonanie części pacjentek, że kiedy to przestaną one miesiączkować, to wtedy już nie ma u nich wskazań to odwiedzania ginekologa. Takie myślenie jest zdecydowanie błędne, a postępowanie zgodnie z przytoczonym powyżej przykładem – czyli unikanie wizyt u ginekologa – może skutkować tym, że groźna dla życia pacjentki choroba zostanie przeoczona.

Kobiety w różnym wieku odwiedzać ginekologa po prostu powinny – różnice dotyczą tylko tego, w jakim dokładnie celu pacjentki mające różną liczbę wiosen powinny konsultować się z tym specjalistą.

Wizyta u ginekologa: wiek nastoletni

Pytanie wielu mam, ale i młodych dziewcząt: kiedy powinna się odbyć pierwsza wizyta u ginekologa? Odpowiedź uzależniona jest w tym przypadku od tego, czy u młodej dziewczyny występują jakiegokolwiek nieprawidłowości dotyczące narządów rozrodczych.

Ginekologa odwiedzić powinny te dziewczęta, które doświadczają nieprawidłowości związanych z miesiączkowaniem. Takowym może być zbyt wczesne rozpoczęcie miesiączkowania (czyli przed 9. rokiem życia), jak i brak miesiączki po przekroczeniu określonej liczby lat (niepokojący jest brak miesiączki u dziewcząt, które ukończyły 16 lat).

Po wystąpieniu pierwszej miesiączki – ze względu na wciąż zachodzące u nastolatki zmiany hormonalne – początkowo cykl miesiączkowy może być nieregularny i krwawienia mogą się pojawiać się ze zmienną częstością. Takie zjawisko nie musi być powodem do niepokoju, aczkolwiek w przypadku potrzeby upewnienia się, że ze zdrowiem pacjentki rzeczywiście wszystko jest w porządku, warto po prostu umówić się na wizytę u ginekologa. Bez wahania powinny za to odwiedzić specjalistę te dziewczęta, które zmagają się z wyjątkowo obfitymi krwawieniami miesiączkowymi oraz te pacjentki, u których z miesiączką współwystępują znacznego stopnia dolegliwości (np. bólowe).

Jeżeli pierwsza miesiączka wystąpiła w oczekiwanym czasie, a menstruacji nie towarzyszą żadne problemy, to w takiej sytuacji kiedy udać się na pierwszą wizytę do ginekologa? Ogólnie zaleca się jej odbycie przed rozpoczęciem podejmowania kontaktów seksualnych, w okolicy 18-20. roku życia.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze