Zaloguj
Reklama

Dni Krwi Pępowinowej - dowiedz się więcej na temat tej ogólnopolskiej akcji!

Autorzy: Kuźnia PR, informacja prasowa
zdjęcia: ojoimages
Dni Krwi Pępowinowej - dowiedz się więcej na temat tej ogólnopolskiej akcji!
Fot. ojoimages
(0)

Już od połowy września rusza II edycja ogólnopolskiej akcji Dni Krwi Pępowinowej organizowanej przez Polski Bank Komórek Macierzystych (PBKM). Przyszłe mamy rodzące w szpitalach uczestniczących w projekcie będą miały wyjątkową okazję przekazania bezcennej krwi pępowinowej swojego dziecka na cele społeczne i tym samym przyczynienia się do zwiększenia jej zasobów w Polsce.

Reklama

W przyszłości może to uratować życie innemu dziecku. A nigdy nie wiadomo, czy my nie będziemy potrzebować takiej krwi od kogoś innego” – mówi pani Hanna Gajda, która przekazała krew pępowinową swojej córeczki Laury podczas ubiegłorocznych Dni Krwi Pępowinowej.

Komórki macierzyste to pierwotne, niewyspecjalizowane komórki układu krwiotwórczego, które mają olbrzymi potencjał do namnażania się oraz wyjątkowe zdolności do przekształcania się we wszystkie komórki organizmu. Dzięki temu można je wykorzystywać do odbudowywania lub zastępowania uszkodzonych komórek, a tym samym do walki z wieloma poważnymi chorobami hematologicznymi, onkologicznymi, metabolicznymi oraz immunologicznymi. Pierwotnie komórki macierzyste były pozyskiwane ze szpiku, obecnie jednak do terapii częściej wykorzystywane są komórki z krwi pępowinowej. Dzięki temu z każdym rokiem rośnie liczba przeszczepień i dlatego właśnie tak ważne jest bankowanie krwi pępowinowej, z której może korzystać każdy potrzebujący.

Ofiarowywanie przez matki po porodzie krwi pępowinowej na potrzeby publiczne to wspaniały gest, dzięki któremu można uratować życie – mówi  dr Tomasz Baran z PBKM – Mamy nadzieję, że Dni Krwi Pępowinowej nie tylko na stałe wpiszą się w kalendarz ważnych akcji społecznych, ale również zwiększą świadomość naszego społeczeństwa co do możliwości zastosowania komórek macierzystych i znacznie przyczynią się do powiększenia zasobów przechowywanej krwi pępowinowej i wzrostu przeszczepień w Polsce. Bo naszym głównym i najważniejszym celem jest przecież ratowanie życia”.

  

Lista szpitali biorących udział w akcji:

11-12.09.2012 Łódź – Wojewódzki Specjalistyczny Szpital im. M. Madurowicza w Łodzi

25-26.09.2012 Wrocław - Akademicki Szpital Kliniczny we Wrocławiu

08-10.10.2012 Kraków - NZOZ Szpital na Siemiradzkiego im. R. Czerwiakowskiego

08-10.10.2012 Wejherowo - Szpital Specjalistyczny im. F. Ceynowy w Wejherowie

09-10.10.2012 Poznań - Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

15-16.10.2012 Gdańsk - Szpital Specjalistyczny św. Wojciecha SP ZOZ

16-17.10.2012 Łódź – Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki

23-24.10.2012 Toruń - Wojewódzki Szpital Zespolony im. L. Rydygiera w Toruniu

23-24.10.2012 Szczecin - Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Zdroje”

05-06.11.2012 Kielce - Szpital Kielecki im. św. Aleksandra

06-07.11.2012 Białystok - Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku

12-13.11.2012 Kielce - Świętokrzyskie Centrum Zdrowia Matki i Noworodka Szpital Specjalistyczny w Kielcach

listopad Świdnica - Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Świdnicy (dokładne daty zostaną podane w późniejszym terminie)

listopad Lublin – Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Jana Bożego w Lublinie (dokładne daty zostaną podane w późniejszym terminie)

listopad Olsztyn - Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie (dokładne daty zostaną podane w późniejszym terminie).

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze