Zaloguj
Reklama

Domowe sposoby na najpopularniejsze kobiece dolegliwości

Autorzy: Redakcja
Fot. materiał zleceniodawcy
(0)

PMS, bolesne miesiączki, nudności – to typowo „kobiece” dolegliwości. Są dokuczliwe i czasem wykluczają nas na kilka dni z życia zawodowego, ale nie są traktowane jak choroby. W naszym poradniku znajdziecie sprawdzone, domowe sposoby na kilka z najbardziej dokuczliwych dolegliwości.

Reklama

1. PMS

PMS, czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego, występuje u ok. 10-30 proc. wszystkich miesiączkujących kobiet. Przyczyny występowania nie są do końca znane – specjaliści wskazują na zaburzenia równowagi hormonalnej i obniżenie poziomu serotoniny (zwanej „hormonem szczęścia”).  Do najczęściej obserwowanych objawów zalicza się: rozdrażnienie, zmęczenie, poirytowanie, ból brzucha, kręgosłupa i głowy oraz ochotę na słodycze lub produkty smażone.

Jak sobie pomóc:

Żeby się uspokoić sięgnij po zioła. Szczególnie polecane są melisa i rumianek, które złagodzą stan napięcia nerwowego, rozluźnią mięśnie (szczególnie mięśnie gładkie) i pomogą zasnąć. Dobrym pomysłem jest również przyjmowanie (w formie nalewki lub tabletek) niepokalanka mnisiego, który wpływa na gospodarkę hormonalną kobiecego organizmu i pomaga łagodzić objawy związane z wahaniami hormonów (nie tylko psychiczne, ale także fizyczne). Ból brzucha i pleców (często spowodowany napięciem mięśni) pomoże złagodzić termofor wypełniony bardzo ciepłą (ale nie gorącą) wodą. Jeśli należysz do kobiet, które podczas PMS musza walczyć z kulinarnymi zachciankami, zadbaj o to, żeby w domu nie zabrakło zdrowych słodyczy (owoców, suszonych owoców, gorzkiej czekolady).

2. Zapalenie pęcherza

Choć zapalenie pęcherza występuje także u mężczyzn, to kobiety są szczególnie narażone. Dlaczego? Wszystko z powodu budowy naszego układu moczowo-płciowego i położenia bardzo krótkiej cewki moczowej. Bakterie (przede wszystkim pałeczka okrężnicy) przedostają się w okolic odbytu do ujścia cewki, a stamtąd wędrują do pęcherza, w którym się namnażają. Kiedy infekcja się rozwinie, oddawanie moczu piecze, dół brzucha bardzo boli, często pojawia się również gorączka.

Jak sobie pomóc:

Podstawa jest dbanie o higienę, czyli regularne (najlepiej po każdej wizycie w toalecie) podmywanie się  (ma zapobiec dalszemu przedostawaniu się bakterii to pęcherza). Żeby zwalczyć infekcję należy przede wszystkim pozbyć się bakterii z pęcherza moczowego. W tym celu należy dużo pić, najlepiej napojów moczopędnych,  o dużej zawartości witaminy C i właściwościach bakteriobójczych. Szczególnie polecane są napary z żurawiny, pokrzywy i mącznicy. Skutecznym sposobem naszych babć były również nasiadówki (np. w ciepłej wodzie z odrobiną łagodzącego rumianku). Na ból – podobnie jak w przypadku PMS – może pomóc ciepły termofor.

3. Bolesne miesiączki

Nie każda z nas cierpi podczas miesiączki. Wiele kobiet w ogóle nie odczuwa bólu, a u części pojawiają się delikatne skurcze, które nie przeszkadzają w normalnym funkcjonowaniu. Jednak wiele kobiet skarży się na bóle (o mniejszej lub większej intensywności) – brzucha lub dolnej części kręgosłupa. Wszystkiemu winne są skurcze macicy. W pierwszej fazie cyklu ciało przygotowuje się na przyjęcie zarodka, więc macica się rozpulchnia. Kiedy nie dochodzi do zapłodnienia, tkanka złuszcza się i dzięki skurczom macicy wraz z krwią menstruacyjną jest usuwana z organizmu. To właśnie te skurcze powodują ból.

Jak sobie pomóc:

Jeśli ból brzucha lub kręgosłupa nie uniemożliwia ci normalnego funkcjonowania (w takim przypadku powinnaś udać się do lekarza, ponieważ czasem bolesne miesiączki są oznaką poważniejszych chorób) pomóc może ci picie ziół, które mają delikatne właściwości rozkurczowe (rumianek, dziurawiec, krwawnik lekarski, nagietek lekarski) i wyciszające (melisa, waleriana). Ból może również złagodzić termofor, pamiętaj jednak, żeby nie był gorący (przegrzanie brzucha może spowodować obfitsze krwawienie).

4. Nudności

Nudności mogą towarzyszyć zespołowi napięcia przedmiesiączkowego, menstruacji, a także początkom ciąży (uważa się, że wpływ na ich pojawianie się mogą mieć wahania hormonów lub ogólne osłabienie orgiazmu). Jeśli nie przebiegają gwałtownie i nie są wywołane zatruciem pokarmowym, możesz skutecznie z nimi walczyć domowymi sposobami.

Jak sobie pomóc:

Jednym z najstarszych i najskuteczniejszych sposobów na łagodzenie nudności jest wypicie szklanki ciepłej wody z dodatkiem świeżego soku z imbiru i cytryny. Równie skuteczne są zioła, które łagodzą skurcze mięśni gładkich (melisa, rumianek) i koją żołądek (mięta pieprzowa). Sprawdzonym sposobem jest również picie niewielkich (łyżeczka do herbaty) ilości octu jabłkowego.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze