Zaloguj
Reklama

Dopochwowe stosowanie progestagenów

Autorzy: Anna Piotrowska
Źródło: A. Chełmicki, V. Skrzypulec- Plinta, Z. Chełmicki: Przegląd Menopauzalny 2010;5, 344-345.
Dopochwowe stosowanie progestagenów
Fot. ojoimages
(5)

Progesteron to hormon, który odgrywa rolę nie tylko przy prawidłowej funkcji reprodukcyjnej kobiety.

Reklama

Dopochwowa metoda uznana jest wygodną dla pacjentek oraz efektywną. Występuje niewielka ilość skutków ubocznych. Wchłanianie może być modyfikowane w zależności od stopnia estrogenizacji. Ważne jest również to czy kobieta zastosowała krem, globulkę, preparat na bazie żelu itp. Maksymalne stężenie uzyskiwane jest po około 3-8 godzinach. Progesteron podany w takiej formie usuwany jest z surowicy szybciej niż podany w formie domięśniowej.

Innym ważnym aspektem w podaży progesteronu jest zredukowanie odsetka przedwczesnych porodów. Powikłania te mogą dotykać nawet 5-15% ciąż. Przeprowadzone badania wykazały, iż u kobiet, u których podano progesteron odsetek tych powikłań zmniejszył się. Zauważalne było spadek ilości kobiet rodzących przed 36 tygodniem ciąży jak również mniejsza ilość noworodków urodzonych z masą ciała poniżej 2500g.
 fot. pantherstock
 

Uważa się, iż bardziej stabilne stężenie progesteronu w surowicy obserwuje się po preparacie zastosowanym dopochwowo. Porównując formę dożylną z doustną to za skuteczniejszą uważana jest dożylna bowiem wskaźnik zagnieżdżeń zarodka wynosiła wtedy 40,9% w porównaniu z 18,1% w podaży doustnej.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze