Zaloguj
Reklama

Dwurożność macicy - groźne schorzenie?

Dojrzała kobieta
Fot. shutterstock
Dojrzała kobieta
(0)

Często ciężko ją zdiagnozować. Aby lekarz mógł poinformować badaną kobietę, że występuje u niej tzw. dwurożność macicy, niezbędne jest odpowiednie ułożenie macicy, które pozwoli scharakteryzować to specyficzne schorzenie.

Reklama

Czym jest macica dwurożna?

O dwurożności macicy mówimy, w przypadku stwierdzenia wady wrodzonej, scharakteryzowanej przez ATMR (Amerykańskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu). Dwurożoność często charakteryzowana jest również jako klasa IV spośród wad wrodzonych, wyróżnianych w obrębie macic. Wada polega na anomalii zarówno w  budowie wewnętrznej jak i zewnętrznej macicy. Na obrazie USG, obraz macicy dwurożnej przedstawia specyficzne dwa, oddzielne rogi macicy, co często daje dodatkowo obraz wgłębienia na powierzchni zewnętrznej macicy.

Jak często występuje to schorzenie?

O występowaniu macicy dwurożnej mówi się rzadko. Schorzenie to dotyka bowiem ok 0,4-0,5 % populacji kobiet.  Niekiedy kobieta żyje z niezdiagnozowaną dwurożnościa, wynikającą np. z błędnie przeprowadzonego badania bądź niewykonania USG dopochwowego.

Diagnozowanie

Wielu pacjentkom, u których diagnozuje się macicę dwurożną poleca się przeprowadzić sonohisterografię 3D/4D. Jest to metoda diagnostyczna, która pozwala na 100% stwierdzenie, że pacjentka faktycznie cierpi na tego typu wadę. Jak wskazują badania dr Artura Ludwina, opublikowane w The Journal Minimally Invasive Ginecology, sonohisterografia powinna być wykonywana rutynowo, u każdej pacjentki z podejrzeniem w/w wady.  Sonohisterografię wykonuję się również w trakcie badań, związanych z leczeniem niepłodności. Samo badanie oparte oparte jest na podaniu kontrastu do jamy macicy, aby móc sprawnie określić wielkość rogów macicy, ewentualnie zmiany w jej strukturze. Pojawiają się bowiem przypadki, że w macicy występują dodatkowe przegrody, które mogą utrudniać zajście w ciążę czy jej donoszenie.

Czy to wada groźna dla życia?

Nie ma naukowych dowodów, które jednoznacznie potwierdzałyby, że dwurożność macicy zagraża życiu.

Macica dwurożna a ciąża

Jak podaję Sikora-Szczęśniak D.  i Sikora W.  u kobiet, u których zdiagnozowano macicę dwurożną jak najbardziej możliwe jest prawidłowe zajście w ciążę. Co istotne, pacjentka musi sobie zdawać jednak sprawę, że istnieje u niej wyższe ryzyko poronienia, niewydolności szyjki macicy, niewydolności cieśniowo-szyjkowej, których skutkiem może być poród przedwczesny. Stąd niezwykle istotne jest bycie pod stałą kontrolą lekarza.

Jak leczyć?

W przypadku występowania przegród, zaleca się wykonanie zabiegu chirurgicznego. 

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Dobrosława Sikora-Szczęśniak, Wacław Sikora. Przebieg ciąż i porodów u pacjentki z macicą dwurożną dwuszyjkową i pochwą częściowo przegrodzoną. Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2012, Tom 18, Nr 4, 272-275

Adres www źródła:


Reklama
(0)
Komentarze