Dwurożność macicy - groźne schorzenie?

Często ciężko ją zdiagnozować. Aby lekarz mógł poinformować badaną kobietę, że występuje u niej tzw. dwurożność macicy, niezbędne jest odpowiednie ułożenie macicy, które pozwoli scharakteryzować to specyficzne schorzenie.
Czym jest macica dwurożna?
O dwurożności macicy mówimy, w przypadku stwierdzenia wady wrodzonej, scharakteryzowanej przez ATMR (Amerykańskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu). Dwurożoność często charakteryzowana jest również jako klasa IV spośród wad wrodzonych, wyróżnianych w obrębie macic. Wada polega na anomalii zarówno w budowie wewnętrznej jak i zewnętrznej macicy. Na obrazie USG, obraz macicy dwurożnej przedstawia specyficzne dwa, oddzielne rogi macicy, co często daje dodatkowo obraz wgłębienia na powierzchni zewnętrznej macicy.
Jak często występuje to schorzenie?
O występowaniu macicy dwurożnej mówi się rzadko. Schorzenie to dotyka bowiem ok 0,4-0,5 % populacji kobiet. Niekiedy kobieta żyje z niezdiagnozowaną dwurożnościa, wynikającą np. z błędnie przeprowadzonego badania bądź niewykonania USG dopochwowego.
Diagnozowanie
Wielu pacjentkom, u których diagnozuje się macicę dwurożną poleca się przeprowadzić sonohisterografię 3D/4D. Jest to metoda diagnostyczna, która pozwala na 100% stwierdzenie, że pacjentka faktycznie cierpi na tego typu wadę. Jak wskazują badania dr Artura Ludwina, opublikowane w The Journal Minimally Invasive Ginecology, sonohisterografia powinna być wykonywana rutynowo, u każdej pacjentki z podejrzeniem w/w wady. Sonohisterografię wykonuję się również w trakcie badań, związanych z leczeniem niepłodności. Samo badanie oparte oparte jest na podaniu kontrastu do jamy macicy, aby móc sprawnie określić wielkość rogów macicy, ewentualnie zmiany w jej strukturze. Pojawiają się bowiem przypadki, że w macicy występują dodatkowe przegrody, które mogą utrudniać zajście w ciążę czy jej donoszenie.
Czy to wada groźna dla życia?
Nie ma naukowych dowodów, które jednoznacznie potwierdzałyby, że dwurożność macicy zagraża życiu.
Macica dwurożna a ciąża
Jak podaję Sikora-Szczęśniak D. i Sikora W. u kobiet, u których zdiagnozowano macicę dwurożną jak najbardziej możliwe jest prawidłowe zajście w ciążę. Co istotne, pacjentka musi sobie zdawać jednak sprawę, że istnieje u niej wyższe ryzyko poronienia, niewydolności szyjki macicy, niewydolności cieśniowo-szyjkowej, których skutkiem może być poród przedwczesny. Stąd niezwykle istotne jest bycie pod stałą kontrolą lekarza.
Jak leczyć?
W przypadku występowania przegród, zaleca się wykonanie zabiegu chirurgicznego.
Piśmiennictwo
Źródło tekstu:
- Dobrosława Sikora-Szczęśniak, Wacław Sikora. Przebieg ciąż i porodów u pacjentki z macicą dwurożną dwuszyjkową i pochwą częściowo przegrodzoną. Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2012, Tom 18, Nr 4, 272-275
Adres www źródła:
- download.journals.elsevierhealth.com/pdfs/journals/1553-4650/PIIS1553465012012745.pdf
- www.jmig.org/article/S1553-4650(12)01274-5/fulltext
- www.badania-usg.pl/badania-usg/sis-czyli-sonohisterografia
- Tagi:
- macica dwurożna,
- usg