Zaloguj
Reklama

Etapy porodu naturalnego

Poród, matka przytulająca narodzone dziecko
Fot. Panthermedia
Poród, matka przytulająca narodzone dziecko
(5)

Większość kobiet (około 90%), decyduje się na poród naturalny. Wyróżnia się trzy cykle porodu siłami natury, na które składają się: okres rozwierania się szyjki macicy, etap porodu noworodka oraz rodzenia łożyska. Większość lekarzy stara się przybliżyć przyszłej mamie jak wygląda poród, skąd się biorą bóle porodowe, jakie ćwiczenia wykonywać przed porodem i czy warto uczęszczać do szkoły rodzenia.  

Reklama

Charakterystyka etapów porodu naturalnego

Wyróżnia się trzy etapy porodu, na które składają się:

  • I etap porodu zaczyna się w momencie, gdy kobieta odczuwa delikatne skurcze mięśni macicy. Pojawiają się one co około 10 minut i trwają około 40 sekund. Są one regularne i cykliczne. Bardzo często w tym okresie dochodzi do pęknięcia błon płodowych, co prowadzi do wypłynięcia płynu owodniowego. Wraz z upływem czasu skurcze przybierają na sile i stają się coraz częstsze, powodują w ten sposób silny ból porodowy. W tym czasie dochodzi do kurczenia się mięśni macicy i zmniejszenia jej rozmiarów. Z każdym skurczem stają się one coraz krótsze, co w konsekwencji prowadzi do rozszerzania się szyjki macicy. Trwają one do momentu gdy szyjka macicy osiągnie minimum 10 cm rozwarcia.
  • II etap porodu to czas, w którym rodzi się dziecko. Przychodzi ono na świat dzięki samoistnym skurczom macicy oraz parciu kobiety. Najczęstsze ułożenie płodu to ułożenie główkowe (gdy noworodek wychodzi z łona matki najpierw główką). Etap ten może trwać od 30 minut do dwóch godzin. Jest to bardzo bolesny etap porodu, a zarazem niebezpieczny dla kobiety i dziecka. Najcięższe dla kobiety jest pokonanie oporu krocza i urodzenie główki dziecka. Po wyjściu na świat całego noworodka większość kobiet nie odczuwa w ogóle bólu.    
  • III etap porodu to urodzenie łożyska. Kobieta traci w tym okresie około 0,5 l krwi. Kluczową kwestią jest to by organizm wydalił łożysko w całości. Jeśli zostało ono poszarpane na części kobieta poddawana jest znieczuleniu pod narkozą, a lekarz wykonuje zabieg wyłyżeczkowania jamy macicy.

Po porodzie matka może zobaczyć noworodka i zaczyna się jego proces adaptacji do samodzielnego życia. Mama wraz z dzieckiem pozostanie około dwóch do trzech dni w szpitalu, po czym może wrócić do domu.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze