Zaloguj
Reklama

Hemoroidy w ciąży – co powinna wiedzieć przyszła mama?

Kobieta w ciąży przed laptopem
Fot. Panthermedia
Kobieta w ciąży przed laptopem
(0)

Hemoroidy to przypadłość, która bardzo często dotyka ciężarnych. Problemy z wypróżnianiem, problemy z siadaniem – to niektóre z nieprzyjemnych dolegliwości, jakie towarzyszą hemoroidom.

Reklama

Spis treści:

 1. Co to są hemoroidy?
 2. Przyczyny występowania hemoroidów
 3. Jak zapobiegać powstawaniu hemoroidów w ciąży?
 4. Leczenie hemoroidów w ciąży

Co to są hemoroidy?

Hemoroidy znane są również jako tzw. guzki krwawnicze. Należy zaznaczyć, że guzki krwawnicze są naturalnie występującymi strukturami w obrębie odbytu, a ich zadaniem jest uszczelnienie kanału odbytu i współpraca ze zwieraczami. W sytuacji pojawienia się stanu chorobowego hemoroidy rosną, a tym samym zaczynają przeszkadzać w naturalnym wypróżnianiu, powodując ból i dyskomfort. Hemoroidy można podzielić na zewnętrzne i wewnętrzne w zależności, czy występują w obrębie odbytnicy, czy też poza nią. Hemoroidy zewnętrzne „wystają” poza odbyt – pacjent z łatwością może je samodzielnie zdiagnozować. W przypadku hemoroidów wewnętrznych objawem sugerującym ich chorobę jest krew pojawiająca się w czasie opróżniania. Dodatkowo wyróżniamy również tzw. hemoroidy wypadnięte – oznacza to, że hemoroidy rozciągają się, wybrzuszają i mogą wypadać poza odbyt.

Przyczyny występowania hemoroidów

Za występowanie żylaków odbytu często obwinia się siedzący tryb życia i złą dietę. W przypadku kobiet ciężarnych przyczyną powstawania hemoroidów jest ucisk płodu na układ żylny. Wpływa to na utrudnienie przepływu krwi i powodowanie problemy w pracy jelit. Należy zaznaczyć, że na pojawienie się hemoroidów może mieć również wpływ poród. Kolejnym powodem powstawania hemoroidów w ciążyzaparcia bądź zwiększenie stężenia progesteronu we krwi. Hormon ten, poza udziałem w prawidłowym utrzymaniu ciąż,y zwiększa podatność żył na rozciąganie.

Hemoroidy w ciąży, fot. panthermedia

Jak zapobiegać powstawaniu hemoroidów w ciąży?

 1. Nawadniaj organizm – zwiększ ilość spożywanej w ciągu dnia wody.
 2. Do posiłków dodawaj produkty bogate w błonnik (warzywa, owoce, ciemne pieczywo) – błonnik wspomaga pracę jelit.
 3. Spaceruj, o ile nie zabronił Ci lekarz.
 4. Jeśli masz problem z zaparciami – skontaktuj się z lekarzem lub farmaceutą. Możliwe, że podanie czopków glicerynowych rozwiąże Twój problem.

Leczenie hemoroidów w ciąży

Wybór sposobu leczenia hemoroidów u ciężarnych zostaje zawsze decyzją lekarza, uwarunkowaną stanem pacjentki i nasileniem dolegliwości. Należy pamiętać, że większość preparatów OTC (bez recepty), które są dostępne do leczenia hemoroidów, nie może być stosowana przez kobiety ciężarne i karmiące, stąd koniecznie należy skontaktować się z lekarzem. Pamiętajmy, że po porodzie u większości kobiet problem hemoroidów znika.Ciężarnym zaleca się leczenie zachowawcze – dietę bogatą w błonnik, nasiadówki w wywarze z kory dębu i unikanie pozycji siedzącej. Jeśli po okresie połogu problem hemoroidów nie znika, należy koniecznie skonsultować się z proktologiem.

Jeśli jesteś w ciąży i pojawiły się hemoroidy…

 1. Nie stosuj na własną rękę żadnych leków/czopków bez konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.
 2. Stosuj nasiadówki w wywarze z kory dębu.
 3. Staraj się nie pozostawać zbyt długo w pozycji siedzącej.
 4. Dbaj o higienę miejsc intymnych.
Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze