Zaloguj
Reklama

Hemoroidy - wstydliwy problem kobiet i mężczyzn

Autorzy: Marcin Rokita
Notatki lekarza
Fot. panthermedia
Notatki lekarza
(0)

Istnieją przypadłości o których wstydzimy się powiedzieć nawet swojemu lekarzowi a na samą myśl o aptece dostajemy dreszczy. Z pewnością można do nich zaliczyć hemoroidy.

Reklama

Czym są?

Jest to chorzenie dosyć częste, dotyczące obu płci, a objawy mogą wystąpić w każdym wieku. powstaje w wyniku powiększenia żyły splotu odbytniczego podobnie jak powstają żylaki. Skutkiem tego pojawiają się niewielkie guzkowate wypukłości w błonie śluzowej.

Kto jest narażony?

Hemoroidy dotyczą często u kobiet w ciąży. Na występowanie żylaków odbytu najczęściej narażone są osoby wykonujące wielogodzinną pracę siedzącą. Do ich powstawania przyczynia się również nieodpowiednia perystaltyka jelit, zaparcia, zła dieta, podeszły wiek i uwarunkowania genetyczne.

Jakie sa objawy?

Objawami hemoroidów może być bolesny obrzęk lub twardy guzek w okolicach odbytu, który powstaje kiedy tworzy się skrzep krwi. Ponadto, nadwerężenia, otarcia, lub czyszczenia wokół odbytu mogą powodować podrażnienie z krwawieniem i / lub świąd.

Na czym polega leczenie?

Leczenie żylaków odbytu początkowo ma na celu uśmierzenie objawów. Istnieje cała gama leków farmakologicznych dostępnych bez recepty które wyklęczą skutecznie wczesne stadium choroby Gdy ten sposób nam jednak nie pomaga należny się zgłosić do specjalisty. Tylko proktolog postawi nam prawidłową diagnozę i dobierze odpowiednia metodę leczenia. W niektórych przypadkach, hemoroidy mogą być traktowane chirurgicznie.

Żylaki odbytu nie są idealnym tematem do dyskusji, ale warto wiedzieć, że po 30 roku życia co trzecia osoba boryka się z tym problemem a w wieku 50 lat już połowa, dlatego osoby z tą przypadłością spotykamy na co dzień.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze