Zaloguj
Reklama

In vitro - społeczny problem czy rozwiązanie?

Autorzy: Anna Piotrowska
In vitro - społeczny problem czy rozwiązanie?
Fot. panthermedia
(3)

In vitro jest pozaustrojową techniką wspomaganego rozwoju oraz metodą objawowego leczenia niepłodności.

Reklama

Możemy wyróżnić 4 główne etapy zapłodnienia in- vitro:

  1. Stymulacja hormonalna jajników- aby wytworzyły większą ilość komórek.
  2. Pobranie gamet męskich i żeńskich od partnerów.
  3. Zapłodnienie w warunkach labolatoryjnych.
  4. Implantacja- przeniesienie zarodka do organizmu matki.

Według Światowej Organizacji Zdrowia około 60-80 mln par na świecie dotkniętych jest stale bądź okresowo problemem bezdzietności. W Polsce szacuje się, że tym problemem dotkniętych może być 1,2-1,3 mln par z czego eksperci szacują, że 15 tys z nich wymaga leczenia in vitro.

Od 1 lipca 2013r. ruszył w Polsce program, gdzie zabiegi in- vitro będą finansowane ze środków publicznych. Program ten będzie trwał do 30 czerwca 2016r. Metoda ta ma zostać zastosowana u par gdzie inne wszelkie metody zawiodły oraz udokumentowane będzie minimum roczne leczenie niepłodności.

 

fot. ojoimages

 

Z tej możliwości również będą mogły skorzystać pary, które nie są w związku małżeńskim. Cytując słowa Ministra Zdrowia Bartosza Arłukowicza Celem tego projektu jest zagwarantowanie równego dostępu do in-vitro. Program umożliwi monitoring jakości wykonywania tej metody zapłodnienia, a przystąpić do nich będą mogły tylko te kliniki, które zagwarantują bezpieczeństwo zarodków.

Wszystkie informacje i szczegóły dotyczące programu można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia. Warto również zaznaczyć, iż z badań przeprowadzonych we wrześniu 2012r 80% badanych akceptuje zapłodnienie metodą in vitro natomiast reszta jest temu przeciwna.

In vitro to temat ciągle budzący kontrowersje. Z jednej strony metoda ta daje szanse na posiadanie potomstwa ludziom, którzy w sposób naturalny mieć go nie mogą z drugiej zaś to ingerencja w ludzką naturę. W świetle nauczania katolickiego zarodek jest osobą ludzką i pozbywanie się niewykorzystanych embrionów jest czynem moralnie złym. Poczęcie dziecka powinno odbywać się przez naturalny akt płciowy małżonków.

Na pytanie czy wyżej opisana metoda jest społecznym problemem czy rozwiązaniem musimy odpowiedzieć sobie sami...

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Ministerstwo Zdrowia
    Boruszkowska A., Rządowy program dla par starających się o dziecko. Menedżer Zdrowia 2013,2,52-53.
    Klinika Niepłodności Angelus

Kategorie ICD:


Reklama
(3)
Komentarze