Zaloguj
Reklama

IUB Ballerine: wkładka wewnątrzmaciczna, która zyskuje coraz większe uznanie ginekologów

Autorzy: Materiały zewnętrzne
IUB Ballerine: wkładka wewnątrzmaciczna, która zyskuje coraz większe uznanie ginekologów
Fot. ojoimages
(0)

IUB Ballerine jest wkładką wewnątrzmaciczną, która na polskim rynku medycznym gości tak naprawdę od niedawna – stała się ona dostępna w Polsce w lutym 2018 roku. Przede wszystkim to z tego właśnie powodu słyszało o niej niewiele zarówno pacjentek, jak i lekarzy – sytuacja ta powoli ulega zmianie z powodu wielu korzystnych cech tego właśnie środka antykoncepcyjnego. Co wyróżnia IUB Ballerine wśród innych metod antykoncepcji i jakim pacjentkom może być ona w szczególności polecana?

Reklama

Współcześnie pacjentkom, które – z różnych powodów – nie chciałyby zachodzić w ciążę, proponowane są rozmaite metody zapobiegania poczęciu. Wciąż największą popularnością cieszą się hormonalne środki antykoncepcyjne w postaci tabletek, istnieją jednak różne alternatywy dla nich – jedną z takowych są wkładki wewnątrzmaciczne.

Wspomniane wyżej produkty dzieli się zazwyczaj dwojako: pacjentki do dyspozycji mają wewnątrzmaciczne wkładki hormonalne, jak i wkładki niehormonalne. Drugie z wymienionych wkładek przeznaczone są m.in. dla tych kobiet, u których występują przeciwwskazania do korzystania z antykoncepcji hormonalnej. Środki te typowo zawierają miedź, która zapewnia działanie antykoncepcyjne za pośrednictwem kilku mechanizmów – wkładki tego rodzaju:

  • zapobiegają zapłodnieniu komórki jajowej w kobiecych drogach rodnych,
  • zmniejszają ruchliwość plemników,
  • w sytuacji, gdy mimo wszystko dojdzie do zapłodnienia, zapobiegają zagnieżdżeniu się komórki jajowej w obrębie macicy.

Szczególna wkładka wewnątrzmaciczna: IUB Ballerine

Na rynku dostępnych jest wiele różnych niehormonalnych wkładek wewnątrzmacicznych, jedną z nich, która obecnie zyskuje coraz większą popularność, jest wkładka IUB Ballerine (IUB to skrót od angielskiego Intrauterine Ball). W Polsce kobiety mogą z niej korzystać od 2018 roku. Cech, które wyróżniają ten właśnie produkt, wymienić można bardzo dużo. Przede wszystkim wkładka ta ma unikalny kształt – jest ona bowiem jedyną na świecie wkładką, która ma kształt kulisty. Jest to bardzo korzystna cecha z tego powodu, iż dzięki przybieraniu przez środek właśnie kulistego kształtu ograniczone jest ryzyko podrażnienia macicy. Dodatkowo forma, którą przybiera w jamie macicy IUB Ballerine, zapewnia jak najdoskonalsze ułożenie wkładki w jej wnętrzu.

fot. panthermedia

Niewielka jest także możliwość tego, że wkładka w trakcie korzystania z niej wydostanie się na zewnątrz organizmu pacjentki. IUB Ballerine swój nietypowy kształt zawdzięcza temu, że wykonana ona jest ze szczególnego materiału – jest nim nitinol, którego cechą jest zdolność do zapamiętywania pierwotnie nadanego mu kształtu. Stop ten pokryty jest polimerem i na tego rodzaju, specyficzną „linkę”, nawleczone są przypominające koraliki elementy wkładki uwalniające miedź.

Aplikacja i skuteczność IUB Ballerine

Kolejnym aspektem, który wyróżnia IUB Ballerine pośród innych wkładek wewnątrzmacicznych, jest sposób wprowadzania jej do wnętrza kobiecego organizmu. Sama wkładka ma niewielkie rozmiary (jest ona mniejsza od wielu wykorzystywanych w ginekologii wkładek), a ponadto aplikator, z którego wykorzystaniem dochodzi do implantacji wkładki, sam również ma wyjątkowo niewielki rozmiar (sięgający zaledwie 3,2 mm, co umożliwia uznanie go za jeden z najmniejszych aplikatorów do wkładek wewnątrzmacicznych na świecie). Dzięki wspomnianym cechom u wielu pacjentek udaje się wprowadzić wkładkę do wnętrza macicy bez wywoływania przy tym u nich dolegliwości bólowych.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Yaron M. et al.: Real-world experience with the IUB Ballerine MIDI copper IUD: anobservational study in the French-speaking region of Switzerland, The European Journal of Contraception & Reproductive Health, doi.org/10.1080/13625187.2019.1618447

    Baram I., Trussell J.: The IUB (Intrauterine Ball), a newly invented IUD: a brief report, Contraception 89(2), November 2013

Reklama
(0)
Komentarze