Zaloguj
Reklama

Kilka informacji dla rodziców na temat możliwości szczepień p/HPV

Kilka informacji dla rodziców na temat możliwości szczepień p/HPV
Fot. iStock
(0)

Rodzice młodych dziewcząt mogą skorzystać z możliwości zaczepienia swoich dzieci przeciw wirusowi, który jest przenoszony drogą płciową i stanowi główną przyczynę zachorowania na raka szyjki macicy.

Reklama

Profesor Henry Kitchener (wydział Ginekologii i Położnictwa na uniwersytecie w Menchester) przedstawił wyniki swoich badań na konferencji Teenage and Young Adult Cancer Medicine. Profesor podkreślił również ważność przeprowadzenia programów edukacyjnych dla kobiet i mężczyzn, dotyczących wirusa HPV i raka szyjki macicy.

"Ważne jest, aby ludzie zrozumieli sens takich szczepień i byli świadomi, iż nie jest to nowa terapia leczenia wirusa u osób nim zarażonych lub dla pacjentek z rakiem szyjki macicy. Szczepienia te nie powinny być uważane za przyzwalające na nierozważne i pobłażliwe zachowania seksualne."

"Początek raka szyjki macicy związany jest z infekcjami HPV, infekcją przenoszoną drogą płciową najczęściej dotyczącą kobiet, które niedawno zaczęły być aktywne seksualnie. W niewielkiej ilości takich przypadków infekcja HPV może utrzymywać się przez długi czas i powodować zmiany przedrakowe, które to z kolei mogą przekształcić się w zmiany nowotworowe zwłaszcza, jeżeli nie są odpowiednio wcześnie zdiagnozowane i monitorowane. Istnieją dwa typy wirusa HPV: typ 16 i 18, których to dotyczą omawiane szczepionki gdyż uważa się, iż to one stanowią 70% przyczyn raka szyjki macicy na całym świecie."

"Jeśli obecnie dopracowywane szczepionki zostaną zatwierdzone i będą mogły być powszechnie stosowane wtedy zaistnieje możliwość zaszczepienia młodych dziewcząt w okresie dojrzewania przeciw wirusowi HPV. Poprzez zapobieganie infekcjom wirusem HPV można by było zapobiec również występowaniu zmian przed-nowotworowych i tych już nowotworowych, za które odpowiedzialne są właśnie infekcje HPV. Kobiety i mężczyźni powinni być bardziej świadomi ryzyka i konsekwencji infekcji HPV."

Co roku odnotowuje się blisko 500.000 nowych przypadków raka szyjki macicy na całym świecie i każdego roku 27400 kobiet umiera z powodu tej choroby, gdzie prawie 80% tych zgonów dotyczy krajów rozwijających się. W krajach tych istnieje bardzo mało lub też w najgorszych przypadkach nie ma wcale programów dotyczących skriningu raka szyjki macicy.

"Szczepienia przeciw HPV mają ogromny potencjał w kierunku znaczących zmian w życiu kobiet zwłaszcza w krajach rozwijających się. Rak szyjki macicy jest głównym zabójcą kobiet na całym świecie. Stanowi on nie tylko jedną z głównych przyczyn śmierci, ale jest również odpowiedzialny za wiele cierpień nim spowodowanych."- twierdzi profesor Kitchener.

"W bardziej zamożnych, dobrze rozwiniętych państwach cytologiczne badania skriningowe dotyczące szyjki macicy są już ustaloną procedurą identyfikacji ryzyka wystąpienia raka szyjki macicy u kobiet i przyczyniły się do spadku ilości przypadków śmierci spowodowanej rakiem szyjki macicy. Spadek wskaźnika śmiertelności z przyczyn raka szyjki macicy jest również wynikiem zastosowania zaawansowanych metod leczenia głównie w postaci równoczesnego stosowania radio i chemioterapii".

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

  • Teenage Cancer Trust, Londyn, 2006.

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze