Zaloguj
Reklama

Kolka niemowlęca – objawy, przyczyny, leczenie

Kolka niemowlęca – objawy, przyczyny, leczenie
Fot. panthermedia
(0)

Kolka niemowlęca to problem, z którym zmaga się wielu rodziców małych pacjentów – szacuje się, że występuje ona u nawet ponad 25% niemowląt. Kolka wywołuje u niektórych opiekunów wręcz przerażenie, szczęśliwie jednak nie prowadzi ona do żadnych zaburzeń rozwoju dziecka. Skąd bierze się kolka niemowlęca, jakie dolegliwości ją sugerują i co zrobić, gdy wystąpi ona u maluszka?

Reklama

Czynnościowe zaburzenia przewodu pokarmowego są grupą problemów, w których dochodzi do występowania różnorakich dolegliwości bez istnienia u pacjenta jakichś organicznych czy biochemicznych nieprawidłowości. U pacjentów będących w różnym wieku występować mogą odmienne czynnościowe zaburzenia przewodu pokarmowego, u najmłodszych dzieci spotykane są przede wszystkim trzy jednostki należące do tej grupy – są nimi zaparcia czynnościowe, ulewania oraz kolka niemowlęca.

Co to jest kolka niemowlęca?

Kolka niemowlęca jest jednym z najczęściej spotykanych u niemowląt zaburzeń czynnościowych przewodu pokarmowego – według statystyk pojawia się ona u nawet powyżej 25% małych dzieci. Tak jak to zaznaczono już powyżej, kolka nie jest wynikiem istnienia u dziecka jakichś nieprawidłowości dotyczących np. budowy ich przewodu pokarmowego.

Kolka niemowlęca – od kiedy?

Kolka typowo pojawia się w stosunkowo krótkim czasie od przyjścia dziecka na świat – pierwsze jej napady zazwyczaj występują pomiędzy 3. a 16. tygodniem życia. Warto tutaj dodać, że najczęściej kolka niemowlęca ma charakter przemijający – w większości przypadków dochodzi do ustąpienia jej objawów przed 5. miesiącem życia. Niezbędne jest jednak również i zaznaczenie, że część dzieci zmaga się z charakterystycznymi dla problemu dolegliwościami zdecydowanie dłużej, bo nawet i do 9. miesiąca życia.

Kolka niemowlęca – jak rozpoznać?

Kolkę rozpoznać można na podstawie zaobserwowania u dziecka charakterystycznych dla tej jednostki dolegliwości. Cechą, która pozwala odróżnić ją od innych możliwych przyczyn występujących u dziecka nieprawidłowości, jest to, że kolka niemowlęca nie prowadzi do opóźnionego rozwoju dziecka. Warto tutaj podkreślić, że tak naprawdę nie istnieją żadne badania, które są w stanie potwierdzić diagnozę kolki u dziecka. Jeżeli lekarz postanawia zlecić jakieś analizy, to robi to w celu wykluczenia istnienia u dziecka jakichś innych schorzeń.

Zdrowy niemowlak, fot. panthermedia

Kolka niemowlęca – objawy

Rodzice tych maluchów, u których wystąpi kolka niemowlęca, zazwyczaj są poważnie nawet zaniepokojeni – trudno im się dziwić, ponieważ dolegliwości mogą sugerować poważne problemy zdrowotne. Wśród objawów charakterystycznych dla kolki wymienić można głównie nawracające, powtarzające się okresy niepokoju lub grymaszenia, które rozpoczynają się i kończą bez żadnej wyraźnej przyczyny. Napadom tym towarzyszyć może wzdęcie brzucha, zaczerwienienie twarzy, podkurczanie nóżek przez dziecko.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze