Zaloguj
Reklama

Kolka niemowlęca – objawy, przyczyny, leczenie

Kolka niemowlęca
Fot. panthermedia
Kolka niemowlęca
(0)

Kolka niemowlęca to problem, z którym zmaga się wielu rodziców małych pacjentów – szacuje się, że występuje ona u nawet ponad 25% niemowląt. Kolka wywołuje u niektórych opiekunów wręcz przerażenie, szczęśliwie jednak nie prowadzi ona do żadnych zaburzeń rozwoju dziecka. Skąd bierze się kolka niemowlęca, jakie dolegliwości ją sugerują i co zrobić, gdy wystąpi ona u maluszka?

Reklama

Spis treści:

  1. Co to jest kolka niemowlęca?
  2. Kolka niemowlęca – od kiedy?
  3. Kolka niemowlęca – jak rozpoznać?
  4. Kolka niemowlęca – objawy
  5. Kolka niemowlęca – przyczyny
  6. Kolka niemowlęca – leczenie, leki
  7. Kolka niemowlęca – jak sobie radzić?

Czynnościowe zaburzenia przewodu pokarmowego są grupą problemów, w których dochodzi do występowania różnorakich dolegliwości bez istnienia u pacjenta jakichś organicznych czy biochemicznych nieprawidłowości. U pacjentów będących w różnym wieku występować mogą odmienne czynnościowe zaburzenia przewodu pokarmowego, u najmłodszych dzieci spotykane są przede wszystkim trzy jednostki należące do tej grupy – są nimi zaparcia czynnościowe, ulewania oraz kolka niemowlęca.

Co to jest kolka niemowlęca?

Kolka niemowlęca jest jednym z najczęściej spotykanych u niemowląt zaburzeń czynnościowych przewodu pokarmowego – według statystyk pojawia się ona u nawet powyżej 25% małych dzieci. Tak jak to zaznaczono już powyżej, kolka nie jest wynikiem istnienia u dziecka jakichś nieprawidłowości dotyczących np. budowy ich przewodu pokarmowego.

Kolka niemowlęca – od kiedy?

Kolka typowo pojawia się w stosunkowo krótkim czasie od przyjścia dziecka na świat – pierwsze jej napady zazwyczaj występują pomiędzy 3. a 16. tygodniem życia. Warto tutaj dodać, że najczęściej kolka niemowlęca ma charakter przemijający – w większości przypadków dochodzi do ustąpienia jej objawów przed 5. miesiącem życia. Niezbędne jest jednak również i zaznaczenie, że część dzieci zmaga się z charakterystycznymi dla problemu dolegliwościami zdecydowanie dłużej, bo nawet i do 9. miesiąca życia.

Kolka niemowlęca – jak rozpoznać?

Kolkę rozpoznać można na podstawie zaobserwowania u dziecka charakterystycznych dla tej jednostki dolegliwości. Cechą, która pozwala odróżnić ją od innych możliwych przyczyn występujących u dziecka nieprawidłowości, jest to, że kolka niemowlęca nie prowadzi do opóźnionego rozwoju dziecka. Warto tutaj podkreślić, że tak naprawdę nie istnieją żadne badania, które są w stanie potwierdzić diagnozę kolki u dziecka. Jeżeli lekarz postanawia zlecić jakieś analizy, to robi to w celu wykluczenia istnienia u dziecka jakichś innych schorzeń.

Kolka niemowlęca, fot. panthermedia

Kolka niemowlęca – objawy

Rodzice tych maluchów, u których wystąpi kolka niemowlęca, zazwyczaj są poważnie nawet zaniepokojeni – trudno im się dziwić, ponieważ dolegliwości mogą sugerować poważne problemy zdrowotne. Wśród objawów charakterystycznych dla kolki wymienić można głównie nawracające, powtarzające się okresy niepokoju lub grymaszenia, które rozpoczynają się i kończą bez żadnej wyraźnej przyczyny. Napadom tym towarzyszyć może wzdęcie brzucha, zaczerwienienie twarzy, podkurczanie nóżek przez dziecko.

Kolka niemowlęca – przyczyny

Bardzo wielu różnych naukowców analizowało to, jakie są przyczyny występowania kolek u najmłodszych pacjentów – jak dotąd nie udało się jednak jednoznacznie ustalić, co tak naprawdę do nich doprowadza. Istnieje jednak wiele różnych teorii dotyczących patogenezy tych czynnościowych zaburzeń przewodu pokarmowego. Podejrzewa się, że kolka niemowlęca wynikać może z niedojrzałości dziecięcego przewodu pokarmowego, ale i układu nerwowego. Zwraca się uwagę na to, że sprzyjać jej mogą nieprawidłowości dotyczące składu mikroflory jelitowej, ale i nieprawidłowy sposób karmienia dziecka. Kolka niemowlęca powiązywana bywa także z nietolerancjami pokarmowymi.

Kolka niemowlęca – leczenie, leki

Niejednokrotnie w różnych mediach czy sklepach zauważyć można preparaty, które rzekomo przeznaczone są do leczenia kolki. Należy tutaj jednoznacznie podkreślić, iż tak naprawdę nie ma żadnych leków, których stosowanie rzeczywiście byłoby wskazane w przypadku tego czynnościowego zaburzenia przewodu pokarmowego. Kolka niemowlęca ma charakter przemijający, do tego nie jest ona czynnikiem wpływającym negatywnie na rozwój dziecka. Całkowicie wyeliminować objawów kolki – ze względu chociażby na to, że nieznane są jej przyczyny – po prostu się nie da. Istnieją jednak pewne sposoby na złagodzenie związanych z nią dolegliwości, którymi są odpowiednie interwencje żywieniowe, będące podstawową metodą postępowania w przypadku kolek.

Kolka niemowlęca – jak sobie radzić?

Interwencje żywieniowe dotyczyć mogą nie tylko samego dziecka, ale i jego matki. Wtedy, gdy kolka niemowlęca prowadzi do bardzo nasilonych dolegliwości, karmiąca matka może podjąć próbę tymczasowego stosowania diety bezmlecznej. Wtedy, gdy dzieci są karmione mlekiem modyfikowanym, zasadne może być podawanie im hydrolizatu o znacznym stopniu hydrolizy białka. Pomocne bywa również masowanie dziecięcego brzuszka czy przykładanie do niego ciepłej poduszki.

Rodzicom, których dziecko miewa kolki, przede wszystkim zalecić należy konsultację z pediatrą. Specjalista po pierwsze będzie w stanie wykluczyć istnienie u dziecka zdecydowanie poważniejszych problemów zdrowotnych, a po drugie będzie on mógł wydać rodzinie zalecenia dotyczące odpowiednich interwencji żywieniowych.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze