Zaloguj
Reklama

Komunikat w sprawie zakazu picia alkoholu przez kobiety w ciąży.

Autorzy: OGÓLNOPOLSKA KAMPANIA EDUKACYJNA - „CIĄŻA BEZ ALKOHOLU”
Komunikat w sprawie zakazu picia alkoholu przez kobiety w ciąży.
Fot. shutterstock.com
(4)

Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych nie proponuje i nigdy nie proponowała wprowadzenia prawnego zakazu sprzedaży alkoholu kobietom w ciąży. Akcja „Ciąża bez alkoholu” jest kampanią edukacyjną.

Reklama

Od pewnego czasu do Państwowej Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dzwonią dziennikarze z pytaniem, czy PARPA postuluje wprowadzenie prawnego zakazu sprzedaży alkoholu kobietom w ciąży. Wyjaśniamy, że nigdy nie było takiego pomysłu.

Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych prowadzi kampanię „Ciąża bez alkoholu”, ale jej celem jest zmiana świadomości Polek, a nie wprowadzenia nowych rozwiązań prawnych. Zależy nam na dotarciu do kobiet z informacją, że według najnowszych badań każda ilość alkoholu może zaszkodzić dziecku, bo m.in. ma wpływ na powstawanie komórek nerwowych. Łożysko nie chroni przed alkoholem, płód ma we krwi tyle promili, co matka.

Jesteśmy przekonani, że przyszłe matki podejmują dobrą decyzję w trosce o zdrowie swoje i swojego dziecka. Zachowania patologiczne są marginalne. Większość kobiet jednak nie wie, że kieliszek czerwonego wina czy ciemne piwo też jest szkodliwe. Dlatego co trzecia kobieta sięga po alkohol.

W Polsce co roku rodzi się nawet 9000 dzieci cierpiących na zaburzenia rozwojowe spowodowane kontaktem z alkoholem w czasie okresu płodowego. W tym takie, których objawy są podobne do ADHD. Dzieci z FAS jest więcej niż dzieci z zespołem Downa. Można temu zapobiec – dostarczając kobietom wiedzy, na podstawie, której będą mogły podjąć właściwą decyzję. Taki jest właśnie cel kampanii „Ciąża bez alkoholu”.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze