Zaloguj
Reklama

Konsultacja przed zabiegiem powiększania piersi

Współautorzy: dziennikarz medyczny
Opalenizna
Fot. ojoimages
Opalenizna
(5)

Powiększanie piersi należy do jednego z najbardziej popularnych zabiegów w dziedzinie chirurgii plastycznej. Metod augmentacji jest obecnie wiele (m.in. kwasem hialuronowym czy własnym tłuszczem pacjentki)  najczęściej wciąż jednak kobiety decydują się na powiększenie piersi za pomocą implantów. Zanim dojdzie do zabiegu, przeprowadzana jest konsultacja lekarska,  po której pacjentka zostaje zakwalifikowana do operacji.

Reklama

Powiększanie piersi implantami jest operacją. Jak każdy tego rodzaju zabieg i ten obwarowany jest procedurą, której celem jest wyeliminowanie wszelkich możliwych skutków ubocznych –  dlatego niezmiernie ważna jest wstępna konsultacja medyczna.

Ważne! Konsultacja lekarska i omówiony dokładny plan postępowania przed, w trakcie i po zabiegu pozwoli do minimum ograniczyć ewentualne powikłania, a także wpłynie na zminimalizowanie stresu u pacjentki.

Wybór lekarza przeprowadzającego zabieg

Decydując się na powiększenie piersi za pomocą implantów, trzeba pamiętać o tym, że istotny czynnik w przedsięwzięciu stanowi wybór specjalisty. Przydatne w tym przypadku są m.in. fora internetowe, na których pacjentki dzielą się informacjami o lekarzach przeprowadzających tego typu zabiegi, swoich wrażeniach w trakcie rozmowy z lekarzem, cenach itp.

Ważne! Wybierając specjalistę chirurgii plastycznej, należy kierować się przede wszystkim jego doświadczeniem zawodowym, a nie jedynie ceną.

Kwestie do wyjaśnienia na konsultacji

W trakcie konsultacji pacjentka ma prawo do wszelkich informacji dotyczących zabiegu, zaś lekarz ma obowiązek odpowiedzieć na wszystkie pytania związane z zabiegiem powiększania piersi.

Do najczęstszych pytań pacjentek należą:

 • czy przed operacją będzie trzeba wykonać badanie piersi? Jeżeli tak, to jakie?
 • jakie są rodzaje protez? 
 • czy obecność implantów ma wpływ na karmienie piersią?
 • czy można przed zabiegiem dokładnie ustalić, do jakiego rozmiaru zostaną powiększone piersi?
 • czy luźna skóra na piersiach stanowi przeszkodę w uzyskaniu dobrego efektu operacji?
 • w jakim znieczuleniu zostanie przeprowadzony zabieg i ile potrwa?
 • jak wygląda rekonwalescencja po operacji?
 • jak trwałe są efekty zabiegu tego rodzaju?
 • jak często zdarzają się powikłania?

Przebieg konsultacji lekarskiej

Podczas konsultacji chirurg plastyczny pyta pacjentkę o oczekiwania pooperacyjne. Zbierany jest ponadto szczegółowy wywiad chorobowy od badanej (choroby przewlekłe, przyjmowane leki, używki oraz aktualny stan zdrowia). Specjalista ocenia budowę anatomiczną pacjentki pod kontem możliwości wykonania zabiegu w obszarze wielkości, jak i symetrii.

Badając, lekarz ustala powody niezadowalającego wyglądu piersi (wady rozwojowe, zniekształcenia pourazowe lub związane z procesem starzenia się).

Ważne! Przeprowadzenie dokładnego badania lekarskiego umożliwia specjaliście określenie wszelkich zaburzeń w obrębie piersi, klatki piersiowej, a także asymetrię. Po uzyskaniu informacji kwalifikuje się pacjentkę do właściwego typu operacji.

Po wstępnym zakwalifikowaniu do zabiegu chirurg plastyk przystępuje do doboru odpowiednich implantów (kształt, wielkość, rodzaj) – ich duża różnorodność pozwala na uzyskanie właściwego efektu estetycznego. Pacjentka zostaje zaznajomiona z zaletami oraz wadami różnych typów implantów, po czym dokonany zostaje wybór tych struktur, które zostaną użyte w trakcie operacji.  

Ważne! Wybór wielkości implantu należy do pacjentki, jednakże lekarz ma obowiązek zalecić takie powiększenie piersi, które nie zaburzy naturalnych proporcji ciała kobiety.  

fot. panthermedia

W trakcie konsultacji ustalana jest ponadto z pacjentką procedura zabiegu – w którym miejscu przeprowadzone zostanie cięcie w celu wykonania kieszeni dla implantu. Stosowane są trzy dostępy operacyjne:

 • w nowym fałdzie podpiersiowym,
 • w dolnym biegunie otoczki brodawki sutkowej,
 • w obrębie dołu pachowego.

Powyższe miejsca dostępu operacyjnego charakteryzują się zarówno zaletami, jak i wadami – pacjentka podczas konsultacji powinna zostać o tym poinformowana.

Do innych równie ważnych informacji dla badanej należą:

 • najlepszym terminem do wykonania operacji powiększania piersi jest 7-12 dzień cyklu (nie powinno się przeprowadzać zabiegu podczas miesiączki),
 • przebyta niedawno infekcja, opryszczka wargowa, obecność chorych członków rodziny – to przeciwwskazania do wykonania operacji,
 • osoby palące papierosy powinny zaprzestać palenia na 7-10 dni przed zabiegiem,
 • na 2 tygodnie przed zabiegiem należy zaprzestać brania aspiryny i witaminy E.

Pacjentka podczas konsultacji otrzymuje także zalecenia dotyczące:

 • właściwego postępowania pooperacyjnego,
 • przewidywanego pobytu w klinice,
 • sposobu postępowania w przebiegu pooperacyjnym (okres kilku miesięcy),
 • informacji o możliwych następstwach zabiegu,
 • ewentualnych powikłaniach i sposobie postępowania w takich sytuacjach.

Ważne! Lekarz przeprowadzający konsultację nie tylko zwraca uwagę na zdrowie fizyczne, ale również i psychiczne – przypuszczając u pacjentki depresję, może zlecić dodatkowe badania. Należy liczyć się z odmową wykonania zabiegu.  

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze