Zaloguj
Reklama

Krok po kroku - Drugi trymestr ciąży.

Autorzy: mgr Dorota Binkiewicz
Krok po kroku - Drugi trymestr ciąży.
Fot. Panthermedia
(3)

Rozpoczynasz drugi trymestr ciąży, który trwa od 14 do 27 – 28 tygodnia....

Reklama

Rozpoczynasz drugi trymestr ciąży, który trwa od 14 do 27 – 28 tygodnia. W tym czasie powinnaś czuć się dobrze i tryskać energią. Ciąża zaczyna być już widoczna, ponieważ obwód brzucha wyraźnie się powiększa. Dziecko jest już całkowicie ukształtowane i od czternastego tygodnia jest odżywiane za pośrednictwem łożyska. Pozostaje mu tylko rosnąć i dojrzewać, by stało się zdolne do samodzielnego życia, Podczas kolejnych trzech miesięcy możesz oczekiwać, że przybędzie ci 5-7 kg, czyli, 50-60 % całkowitego przyrostu wagi ciała podczas ciąży.

Rozwój twojego dziecka:

16 tydzień

 • wyrastają brwi i rzęsy, a na twarzy i tułowiu dziecka pojawia się delikatny meszek,
 • skóra dziecka jest bardzo cienka, prawie przeźroczysta, naczynia krwionośne są więc wyraźnie widoczne,
 • na palcach pojawiają się niepowtarzalne linie papilarne,
 • dziecko ma już szyję,
 • w rękach i nogach wykształciły się stawy, zaczyna się rozwój tkanki kostnej,
 • narządy płciowe są na tyle rozwinięte, że można już określić płeć dziecka choć nie zawsze jest to możliwe w badaniu USG,
 • dziecko zaczyna posługiwać się mięśniami klatki piersiowej i trenować oddychanie,
 • dziecko ssie palec,
 • Jest już bardzo ruchliwe, ale z pewnością  nie czujesz jego ruchów,
 • jego serce bije dwa razy szybciej niż Twoje,
 • w tym czasie dziecko rośnie bardzo szybko.

Tydzień 20

 • na głowie pojawiają się już włosy,
 • rozwijają się zęby,
 • tworzy się maź płodowa, biała tłusta substancja, chroniąca skórę dziecka,
 • nogi i ręce są już dobrze rozwinięte,
 • przeciwciała odpornościowe, które są przekazywane Twojemu dziecku za pośrednictwem krwi, uchronią je przed zachorowaniem po urodzeniu,
 • dziecko jest już bardzo aktywne, jego pierwsze ruchy odebrałaś jako delikatne trzepotanie,
 • może reagować na odgłosy świata zewnętrznego wzmożoną aktywnością.

Tydzień 24

 • dziecko jest jeszcze bardzo chude, ponieważ nie zaczęły się jeszcze gromadzić pod skórą zasoby tłuszczu,
 • w skórze powstają gruczoły potowe,
 • ruchy Twojego dziecka stają się coraz silniejsze: odczuwasz okresy wzmożonej aktywności i okresy spokoju,
 • dziecko może kaszleć, mieć czkawkę – odczuwasz to jako lekkie pukanie,

Tydzień 28

 • skóra dziecka jest teraz żywo czerwona i pomarszczona,
 • pod skórą zaczyna odkładać się już tłuszcz,
 • nastąpił szybki rozwój kory mózgowej, która rozrasta się i staje się coraz bardziej złożona,
 • zmysł smaku Twojego dziecka jest bardzo wrażliwy, ponieważ teraz ma więcej kubków smakowych niż po przyjściu na świat,
 • jego płuca nie są jeszcze całkiem dojrzałe, dopiero powstanie w nich specjalna substancja zwana surfaktantem, która zapobiegnie zapadaniu się płuc w czasie oddychania,
 • patrząc na swój brzuch możesz zobaczyć zarys pięty lub pośladków, napinających w jakimś miejscu skórę brzucha, w chwili gdy dziecko obraca się lub kopie,

W końcu trzeciego miesiąca postępuje wzrost ciała dziecka na długość i wynosi 6 – 7 cm. Głowa nadal jest większa od reszty ciała.

Pod koniec czwartego miesiąca, Twoje dziecko ma już długość około 10 cm. Dobrze wykształciło się już łożysko,

W piątym miesiącu ciąży – w 18 tygodniu u wieloródki, a w 20 tygodniu u pierwiastki odczuwasz pierwsze ruchy płodu.

Pod koniec szóstego miesiąca ciąży, masa dziecka wynosi 900 – 1000 g.

Od siódmego miesiąca ciąży dziecko zaczyna przybierać na wadze, ponieważ w tym czasie zaczyna odkładać się tłuszcz w tkance podskórnej.

Samopoczucie:

Czujesz się już dużo lepiej niż na początku ciąży. Narasta uczucie przyjemności   i zadowolenia z życia. Wymioty i nudności ustają lub są coraz rzadsze. Rzadsze jest również oddawanie moczu. Mogą pojawić się zaparcia. Nadal może występować zgaga, niestrawność, wzdęcia i uczucie zmęczenia. Niekiedy występują krwawienia z dziąseł i nosa.

Fizjologiczne dolegliwości:

 Pojawiająca się bolesność w podbrzuszu jest czymś naturalnym, ponieważ powiększająca się macica zmienia warunki anatomiczne w Twoim organizmie, przyczynia się do rozciągania się więzadeł macicy, dając uczucie pobolewania dołem brzucha, ciągnące do pachwin, oraz bólów w okolicy kości krzyżowej. W prawidłowo przebiegającej ciąży po 20 tygodniu zaczynają pojawiać się skurcze przygotowujące ciężarną macicę do porodu. Mięsień macicy napina się przygotowując się do pracy, którą będzie musiał odbyć w czasie porodu dziecka. Ciężarna kobieta odczuwa je jako nieprzyjemne napinanie się macicy rozpoczynające się od dna macicy i przesuwające się ku dołowi.

Uroda:

Mogą wystąpić zmiany w zabarwieniu skóry, ponieważ wzmaga się  jej pigmentacja. Brodawki ciemnieją, natomiast pośrodku brzucha pojawia się ciemna linia, która po porodzie zniknie. Zauważysz wyraźny przyrost apetytu. Dotychczasowa odzież może być już za ciasna. Talia zaczyna znikać. Brzuch zaczyna się powiększać jako łagodne zaokrąglenie. Od końca trzeciego miesiąca ciąży, macicę możesz wyczuć dotykając brzucha powyżej kości spojenia łonowego.

Pierwsze ruchy płodu

W piątym miesiącu ciąży zaczniesz odczuwać pierwsze ruchy płodu .Kobieta będąca w pierwszej ciąży ruchy te odczuwa około 20 tygodnia. Natomiast w kolejnej ciąży,  w 18 tygodniu ciąży, ze względu na nabyte wcześniej doświadczenie. Ruchy te są na początku bardzo słabe i z pewnością będziesz miała wątpliwości wsłuchując się w swoje ciało czy rzeczywiście są to ruchy Twojego dziecka, które z każdym dniem będą przybierały na sile i niebawem nie będziesz miała kłopotu z ich rozpoznaniem.

Dieta

Dieta, jaką stosuje matka w okresie ciąży ma olbrzymi wpływ na zdrowie dziecka. Badania dowiodły, że zdecydowana większość kobiet, które odżywiały się prawidłowo rodzi zdrowe dzieci, natomiast kobiety, które odżywiały się nieprawidłowo rodzą dzieci mniejsze, z różnymi nieprawidłowościami i wadami rozwojowymi, często wcześniaki. Staraj się, więc by Twoja dieta była urozmaicona i zawierała tylko świeże produkty. Spożywaj owoce zamiast słodyczy i ogranicz słodzone napoje zastępując je wodą mineralną. Ogranicz stosowanie przypraw (soli) i używek (kawy i herbaty). Zwiększony apetyt nie powinien stać się wymówką, usprawiedliwiającą łakomstwo. Kontroluj przyrost wagi. Jeżeli lekarz zaleci Ci przyjmowanie uzupełniających dawek żelaza lub witamin, zażywaj je po jedzeniu, najlepiej po kolacji.

Rozstępy

Wiele kobiet będących w ciąży obawia się rozstępów skóry – czerwonych smug pojawiających się najczęściej na skórze brzucha, piersiach, udach czy pośladkach. Niestety nie ma pewnego środka  który gwarantowałby ochronę przed rozstępami. Niewątpliwie, regularne masowanie skóry ostrą gąbką i wcieranie jakichkolwiek kremów, niekoniecznie tych drogich i markowych, przeznaczonych dla kobiet w ciąży, ale zwykłych balsamów do ciała lub oliwy z oliwek - może mieć pewne znaczenie zapobiegawcze. Powinnaś także wystrzegać się nadmiernego przyrostu wagi ciała i stosować gimnastykę ciążową. Jeśli nawet nie zapobiegnie to rozstępom, to i tak skóra będzie gładsza i mniej podatna na swędzenie. W kilka miesięcy po porodzie rozstępy skurczą się trochę i przybiorą barwę srebrzystobiałą.  

Zmiany nastroju

Jest rzeczą  naturalną, że uczucie radosnego oczekiwania czasem zmienia się w niepokój i przygnębienie. Możesz odczuwać radość z mającego się narodzić dziecka, a jednocześnie martwic się, czy jesteś przygotowana do roli macierzyństwa. Zbieraj czasopisma dotyczące opieki nad niemowlęciem, książki, aby przygotować się do nowej roli. Twoje zmiany nastroju i wszelkie niepokoje związane z czekającą Cię nową sytuacją z pewnością znikną po przyjściu dziecka na świat. Najlepszym sposobem rozwiania wszelkich obaw dotyczących dziecka jest rozmowa z bliską Ci osobą.

Opieka lekarska

W pierwszych dwóch trymestrach, wizyty u lekarza odbywasz co miesiąc, o ile nie ma niepokojących objawów lub lekarz nie zaleci inaczej. Podczas kolejnych wizyt lekarz bada Cię przez pochwę, aby potwierdzić prawidłowy rozwój ciąży, oraz stan szyjki macicy – jej skracanie się rozwieranie w okresie ciąży wymaga obserwacji szpitalnej. Dokonuje również pomiaru masy Twojego ciała (ocenia miesięczny przyrost wagi) oraz ciśnienia tętniczego krwi. Otrzymujesz skierowanie na badania morfologii krwi i badania ogólne moczu. Ciąża sprzyja występowaniu stanów zapalnych pochwy, które zwykle objawiają się upławami i uczuciem dyskomfortu w tej okolicy. Zapalenia pochwy mogą doprowadzić do przedwczesnego porodu i zakażenia dziecka ( zarówno podczas ciąży, jak i porodu). Około 20 – 22 tygodnia ciąży będziesz miała wykonane USG płodu, którego celem będzie wykluczenie występowania wad rozwojowych. Jeżeli istnieje prawdopodobieństwo, że dziecko rozwija się nieprawidłowo, można już wykonać amniopunkcję.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

 • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

 • Forum Ginekologiczne

Adres www źródła:


Reklama
(3)
Komentarze