Zaloguj
Reklama

Menarche- pierwsze krwawienie miesięczne. Wskazówki dla młodych kobiet.

Autorzy: mgr Barbara Nowok
Menarche- pierwsze krwawienie miesięczne. Wskazówki dla młodych kobiet.
Fot. ojoimages
(4)

Pierwsza menstruacja występuje najczęściej u dziewczyn, między 12 a 16 rokiem życia i jest niewątpliwie ogromnym przeżyciem w życiu każdej kobiety. Treść artykułu podpowiada, w jaki sposób przygotować się do miesiączki a także jak dbać o higienę osobistą w tym okresie.

Reklama

Jak przygotować się do pierwszej miesiączki?

1. Zaopatrz się w podpaski. O poradę w wyborze możesz poprosić koleżankę, siostrę, mamę lub wybrać sama. Pierwsze miesiączki bywają bardzo obfite więc warto zaopatrzyć się w co najmniej dwa rodzaje podpasek. Dobrze wchłanialne z bocznymi zabezpieczeniami „skrzydełkami” przydatne są w dni bardzo obfite w krwawienie a także w nocy. Pod koniec, gdy krwawienie miesięczne nie jest już tak obfite możesz stosować podpaski o mniejszej wchłanialności. Firmy produkujące materiały higieniczne proponują różne dodatkowe udogodnienia (wielkość, wchłanialność, zapach, przeznaczenie- noc, sport). Najlepiej w trakcie pierwszych krwawień wypróbować kilka schematów o różnej wchłanialności i komforcie podpasek.

2. Przygotuj się do nadejścia pierwszej miesiączki, pomoże Ci to spokojniej przeżyć te trudne chwile. Z każdym kolejnym miesiączkowaniem będziesz znała lepiej swoje ciało i coraz pewniej będziesz się czuła. Nic tak dobrze nie wpływa na nasze umiejętności jak trening. Potrenuj zakładanie podpaski, sprawdź jak leży czy jest wygodna i czy nie powoduje uczulenia, podrażnienia. 

3. Noś przy sobie podpaskę. Moment rozpoczęcia pierwszego krwawienia miesięcznego jest trudny do przewidzenia. Podpaskę najlepiej nosić w kosmetyczce lub w małej kieszonce w torebce czy plecaku.

4. Przygotuj kilka sztuk wygodnych, dobrze przylegających majtek najlepiej z naturalnych tworzyw. Bielizna jest bardzo ważna ponieważ przyczynia się do twojego komfortu nie tylko w okresie miesiączki. Dobrze przylegająca bielizna zapobiega przemieszczaniu się podpaski.

5. Przydatne mogą okazać się także zwykłe chusteczki higieniczne a także chusteczki higieniczne nawilżone, przeznaczone do higieny intymnej. Obfite miesiączki wymagają częstej zmiany podpasek. Po każdorazowej zmianie należy podmyć okolice intymne i dokładnie osuszyć. Chusteczki mogą być pomocne w miejscach, w których nie ma takiej możliwości.

6. Zużyte podpaski należy umieszczać najlepiej w koszu specjalnie przeznaczonym do zużytych środków higieny osobistej. Wystarczy niewielki kosz pedałowy z górną przykrywą. Nigdy nie wyrzucaj podpasek do ubikacji.

7. Właściwe zabezpieczenie i szybkie usunięcie podpasek z mieszkania, pozwoli ograniczyć maksymalnie źródło zakażenia i często nieprzyjemny zapach. W tym celu wykorzystaj woreczki dołączone do podpasek lub osłonkę nowej podpaski, którą założysz.

8. Krwawienie miesięczne wymaga częstej zmiany podpasek a także częstego podmywania krocza. Zaopatrz się w mały ręczniczek, który będzie służyć tylko do osuszania miejsc intymnych w okresie miesiączki.

9. Częste podmywanie okolic intymnych, kontakt skóry z wilgocią może powodować podrażnienie używaj, więc letniej wody bez mydła lub delikatnych płynów do higieny intymnej.

10. Już od pierwszych krwawień miesięcznych rozpocznij obserwację własnego ciała. Prowadź kalendarzyk menstruacyjny, w którym zaznaczaj krzyżykiem każdy dzień krwawienia a dodatkowo oznaczaj obfitość i dodatkowe dolegliwości. Prawidłowo i systematycznie prowadzony kalendarzyk przydatny będzie zarówno Tobie jak i lekarzowi w trakcie pierwszej wizyty w gabinecie ginekologicznym.

Krzyżykiem zaznaczaj dni krwawienia menstruacyjnego. Dni obfite w krwawienie możesz wyróżnić innym kolorem albo mocniejszym krzyżykiem. Stwórz swoje oznaczenia dotyczące np.: innych krwawień, dolegliwości itp. Z tyłu kalendarzyka zrób własną historię.  

Higiena w okresie menstruacji.

 1. Przygotuj wszystkie niezbędne rzeczy potrzebne w trakcie wymiany podpaski (ręczniczek, płyn do higieny intymnej, majtki, podpaska),
 2. Dobierz odpowiednią podpaskę dla siebie w zależności od obfitości krwawienia, pory dnia, czynności wykonywanych itp.
 3. Przed przystąpieniem do zmiany podpaski umyj ręce, czynność powtórz także po zmianie podpaski.
 4. Rozpocznij od podmycia miejsc intymnych. W trakcie podmywania zachowaj odpowiedni kierunek podmywania oraz osuszania krocza tzn. od wzgórka łonowego w kierunku odbytu (nigdy! od odbytu w stronę szpary sromowej).
 5. Prawidłowo umieść podpaskę na bieliźnie. Zorganizuj sobie tyle czasu ile potrzebujesz. Pierwsze wymiany podpasek będą wymagały dłuższego czasu, nie przejmuj się tym.
 6. Podpaskę zmieniaj tak często jak wymaga tego obfitość wydzieliny miesiączkowej ale nie rzadziej niż 4-6 godziny.
 7. W dni bardzo obfite w krwawienie miesięczne pamiętaj o wymianie podpaski tuż przed snem.
 8. Pamiętaj aby po każdej zmianie podpaski podmyć okolice intymne. W razie braku możliwości doraźnie możesz użyć nawilżonych chusteczek higienicznych przeznaczonych do higieny intymnej.
 9. Zużytą podpaskę dokładnie zabezpiecz i wyrzuć w miejsce do tego przeznaczone (kosz, specjalne pojemniki).
 10. Unikaj ciepłej kąpieli w wannie, korzystaj z kąpieli pod prysznicem.
 11. Osuszaj dokładnie okolice intymne ręcznikiem do tego przeznaczonym.
Piśmiennictwo

Recenzenci:

 • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Reklama
(4)
Komentarze