Zaloguj
Reklama

Menopauza a problemy seksualne kobiet

Autorzy: Patrycja Piechaczek
Kłótnia w związku
Fot. panthermedia
Kłótnia w związku
(5)

Menopauza to trwałe zaprzestanie miesiączkowania spowodowane utratą aktywności jajników. Zazwyczaj menopauza jest wynikiem naturalnego procesu starzenia się, który poprzedzony jest okresem zmian hormonalnych. Szacuje się, że średni wiek naturalnej menopauzy to 50-52 lat.

Reklama

Kobiety po menopauzie są szczególnie narażone na dysfunkcje seksualne. Zmiany endokrynne, czyli hormonalne, w znacznym stopniu wpływają na sferę seksualną w tym okresie. Zachowania seksualne kobiet w średnim i starszym wieku zależą również od ogólnego samopoczucia fizycznego i psychicznego kobiety, jakości jej relacji z otoczeniem i sytuacji życiowej, poziomu przeszłego funkcjonowania seksualnego, klasy społecznej, edukacji, zatrudnienia, stresorów, czynników osobowościowych, czynników społeczno-kulturowych. Zależy również od stopnia negatywnego nastawienia do menopauzy, wieku partnera i jego stanu zdrowia oraz uczucia do partnera.

Dyspareunia występuje u 25-50%. Jest to odczuwanie bólu podczas stosunku płciowego. Ból może być łagodny, odczuwalny jako delikatne kłucie, pieczenie. Dyspareunia może rozwijać się stopniowo lub gwałtownie. Przyczynami tej dolegliwości mogą być: 

  • zmiany hormonalne, 
  • choroby ogólnoustrojowe, 
  • problemy emocjonalne, np. depresja, nerwica czy niepokój.

Ból podczas współżycia płciowego może być spowodowany atrofią pochwy, pogorszeniem tkanki pochwy, które z kolei są wynikiem spadku ilości estrogenu. Tkanka pochwy staje się cieńsza, mniej nawilżona i mniej elastyczna.

Leczenie dyspareunii wymaga wieloaspektowego podejścia, które przede wszystkim opiera się na stosowaniu leków, takich jak estrogen. Lek może mieć postać małych tabletek, pierścieni aplikowanych dopochwowo lub kremu (na srom lub do pochwy).

Innym zaburzeniem seksualnym kobiet w okresie menopauzy jest spadek lub całkowita utrata libido, czyli pożądania seksualnego. Zaburzenie to może być kształtowane przez niedobór hormonów, stan zdrowia kobiety, depresję, zażywane leki, czynniki stresogenne, niską jakość życia. Spadek libido niesie ze sobą wiele przykrych konsekwencji: sfrustrowanie, niepokój, rozczarowanie, zawstydzenie, pogorszenie samopoczucia, zmartwienie, spadek poczucia własnej wartości, co w konsekwencji może prowadzić do depresji.

Promowanie dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego w okresie menopauzy oraz badanie i omówienie funkcji seksualnych powinny być zasadniczą częścią wizyty u ginekologa. Jednak współcześnie aspekty te są często pomijane i lekceważone.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Stec Magdalena, Stec Michał, Studzińska Noemi,,Menopauza a problemy seksualne kobiet”, EJMT 2014; 1(2): 54-59

Reklama
(5)
Komentarze