Zaloguj
Reklama

Mięśniaki macicy - informacje dla pacjentek

Autorzy: Dr Zofia Polska
Praca w laboratorium
Fot. ojoimages
Praca w laboratorium
(3)

Omówiono problem występowania mięśniaków macicy - to co każda kobieta wiedzieć powinna.

Reklama

Czym są mięśniaki?

Mięśniaki to nazwa niezłośliwych guzów macicy. Nie stanowią one zagrożenia życia, ale nie można ich bagatelizować. Większość kobiet kojarzy słowo guz z nowotworem złośliwym. Jest to jednak błędne pojęcie, gdyż nie każdy guz, niezależnie od umiejscowienia jest rakiem. Jednak mimo wszystko stanowią one przedmiot lęku. Być może jest to wynikiem zbyt małej wiedzy posiadanej na temat tej tak często spotykanej dzisiaj choroby kobiecej.

Mięśniaki macicy są to najczęściej występujące guzy macicy. Dotyczą one ok. 20% kobiet. Należą do nowotworów łagodnych i nie stanowią poważnego zagrożenia dla życia. Jeżeli nie dają żadnych dolegliwości i są niewielkie to wymagają stałej kontroli w celu nadzoru nad postępem choroby, szczególnie u młodych kobiet. W tym miejscu należy wspomnieć że niewielki procent mięśniaków może okazać się zmianą złośliwą, lub może nastąpić transformacja mięśniaka w złośliwy nowotwór, np. mięsaka. To co odróżnia mięsaki od mięśniaków to między innymi bardzo szybki wzrost mięsaka. Gdy guz wzrasta w dużym tempie można przypuszczać, że jest to guz zmieniony nowotworowo. Potwierdzeniem przypuszczeń jest wynik badania histopatologicznego guza pobranego w trakcie operacji. Na szczęście mięsaki występują rzadko, ale w przypadku guzów rosnących szybko należy wykazać czujność i nie zwlekać z decyzją o jak najszybszym zabiegu operacyjnym. Decyzję czy zmiana macicy może być obserwowana czy leczona zawsze podejmuje lekarz ginekolog.

Przyczyny występowania

Wciąż poszukuje się przyczyn występowania mięśniaków macicy. Niestety do tej pory nie są one jasno sprecyzowane i poznane. Najczęściej mięśniaki występują u kobiet pomiędzy 35-45 rokiem życia. Istnieją przypuszczenia, iż występowanie mięśniaków macicy jest zależne od stężenia hormonów płciowych w organizmie oraz od zaburzeń gospodarki hormonalnej u kobiet. Najważniejsze znaczenie mają stężenia takich hormonów jak estrogeny oraz progesteron. U kobiet, u których stwierdza się zwiększony poziom estrogenów przy jednocześnie obniżonym poziomie progesteronu, mięśniaki macicy występują znacznie częściej.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Dr n. med. Piotr Bodzek

Źródło tekstu:

  • Forum Ginekologiczne, zdjęcia: ojoimages

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(3)
Komentarze