Zaloguj
Reklama

Minął 10 dzień po operacji wewnątrzmacicznego zamknięcia przepukliny rdzeniowej...

Autorzy: Dr n. med. Piotr Bodzek
Minął 10 dzień po operacji wewnątrzmacicznego zamknięcia przepukliny rdzeniowej...
Fot. medforum
(0)
Minął 10 dzień po operacji wewnątrzmacicznego zamknięcia przepukliny rdzeniowej u 29 tygodniowego płodu. Jak czuje sie matka i dziecko?
Reklama

Minął już dziesiąty dzień jak w Klinice Położnictwa i Ginekologii w Bytomiu zespół lekarzy kierowanych przez Prof Anitę Olejek oraz Prof Janusza Bohosiewicza przeprowadził pierwszą wewnątrzmaciczną operację wady płodu, polegającą na zamknięciu przepukliny rdzeniowej w 29 tygodniu ciąży.

Po tych dniach pełnych niepokoju i niepewności o wpływ tak poważnego zabiegu na dalszy przebieg ciąży, zarówno lekarze jak i rodzice operowanego płodu odczuli znaczną ulgę. Stan pacjentki oraz płodu od momentu operacji jest stabilny i jak do tej pory nie pojawiły się niepokojące objawy mogące by sugerować jakiekolwiek zagrożenie dalszego prawidłowego przebiegu ciąży i rozwoju płodu.

Aby zminimalizować ryzyko powikłań pooperacyjnych pacjentka przyjmuje doustne leki hamujące czynność skurczową macicy, leki przeciwbólowe podawane przez anestezjologa oraz osłonowo antybiotyk o szerokim spektrum działania.

Odpowiednia opieka lekarska polegająca na stałym monitorowaniu stanu matki i płodu, poprzez systematyczne przeprowadzanie badań laboratoryjnych i ultrasonograficznych, szczególnie metodą dopplerowską jak również stały nadzór kardiotokograficzny pozwala na utrzymanie stałego nadzoru nad dobrostanem zarówno matki jak i dziecka.

Wsparcie psychiczne, jakie otrzymuje pacjentka od całego personelu szpitala a przede wszystkim od osób jej najbliższych pozwala jej z wiarą i nadzieją oczekiwać na czas rozwiązania. Cały zespół lekarski jak również rodzice oraz cała rodzina czekają z niecierpliwością, optymizmem i nadzieją na rezultaty przeprowadzonej operacji, które będzie można w pełni ocenić dopiero po narodzinach dziecka.

Więcej na temat przeprowadzonej operacji znajdziecie Państwo tutaj:
https://www.forumginekologiczne.pl/md.php?name=mtxt&file=article&sid=2143&m=0
oraz na stronie internetowej Kliniki Położnictwa i Ginekologii w Bytomiu
www.ginbytom.slam.katowice.pl


 

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie).

Źródło tekstu:

  • Forum Ginekologiczne

Adres www źródła:


Reklama
(0)
Komentarze