Zaloguj
Reklama

Mleko matki – poznaj metody przechowywania!

Karmienie dziecka mlekiem z butelki
Fot. panthermedia
Karmienie dziecka mlekiem z butelki
(0)

Mleko matki jest pełne składników odżywczych i przeciwciał, których dzieci potrzebują, aby przeżyć i dobrze się rozwijać. Jednak jego niewłaściwe przechowywanie może zabić te składniki, których trzeba niemowlętom.

Reklama

Spis treści:

 1. Jak przechowywać mleko matki?
 2. Przechowywanie mleka matki – w lodówce
 3. Przechowywanie mleka matki – dla wcześniaków
 4. Przechowywanie mleka matki – w butelce
 5. Przechowywanie mleka matki – w słoiku
 6. Przechowywanie mleka matki – w zamrażarce
 7. Przechowywanie i rozmrażanie mleka matki
 8. Przechowywanie mleka matki – po podgrzaniu

Jak przechowywać mleko matki?

Jeśli młoda mama zdecyduje się na przechowywanie mleka w lodówce lub zamrażarce, musi pamiętać o odpowiednim zaopatrzeniu. Są to przede wszystkim jednorazowe lub wcześniej umyte i wyparzone – szklane lub plastikowe – naczynia. Ważne, by pojemniki lub woreczki, które również są używane do przechowywania mleka matki, dostosowane były do kontaktu z żywnością.

Warto upewnić się, że butelki lub woreczki są szczelnie zamknięte: Większość pojemników do przechowywania mleka matki mieści ok. 150 ml, ale warto mieć również mniejsze. Czasami dziecko będzie potrzebować mniej mleka, więc nie ma potrzeby rozmrażania większej ilości – mówi dr Hightower, certyfikowany doradca laktacyjny.

Młoda mama powinna pamiętać o pisaniu dat na pojemnikach i woreczkach, w których znajduje się mleko. Dzięki temu zawsze będzie pewna, że nie użyje przeterminowanego mleka. Ogólnie przyjęta zasada jest taka, że mleko matki można przechowywać:

 • w temperaturze pokojowej od 4 do 8 godzin (w zależności od pory roku),
 • w lodówce, przy tylnej ścianie lodówki – do 4 dni,
 • w zamrażarce w temperaturze do -10 stopni Celsjusza – do 14 dni,
 • w zamrażarce w temperaturze od -18 do -20 stopni Celsjusza – od 3 do 6 miesięcy.

Przechowywanie mleka matki – w lodówce

Przechowywanie mleka matki w lodówce to sprawdzony i bezpieczny sposób, jednak warto postępować w zgodzie z poniższymi wskazówkami.

Najważniejsze w tym sposobie przechowywania jest to,  żeby mleko po odciągnięciu jak najszybciej schłodzić. Pokarm należy przechowywać w specjalnych butelkach lub woreczkach wykonanych z materiałów niezawierających BPA. Bisfenol A to substancja chemiczna wykorzystywana w produkcji plastikowych pojemników. Wielu producentów wycofuje się ze stosowania go ze względu na niepewne działania dla organizmu ludzkiego.

Mleko matki należy przechowywać w najzimniejszej części lodówki – z tyłu, na półce nad przegrodą na warzywa. Odradza się trzymanie go na drzwiach lodówki, gdzie temperatura nie jest tak stała.

Przechowywanie mleka matki – dla wcześniaków

Wytyczne dotyczące przechowywania mleka matki dla wcześniaków są nieco inne niż w przypadku niemowląt urodzonych w prawidłowym terminie. Dzieci urodzone wcześniej są bardziej narażone na infekcje, dlatego ważne jest, aby obchodzić się z mlekiem matki i przechowywać je ze szczególną ostrożnością. Świeżo odciągnięte mleko może pozostawać w temperaturze pokojowej do 4 godzin. Z kolei świeżo odciągnięte mleko można przechowywać w lodówce do 48 godzin. Natomiast wcześniej zamrożony, ale całkowicie rozmrożony pokarm można przechowywać w lodówce przez 24 godziny. Mleko matki może pozostać zamrożone do 3 miesięcy lub do 12 miesięcy w oddzielnej zamrażarce.

Przechowywanie mleka matki – w butelce

Przechowywanie mleka matki w butelkach jest jak najbardziej właściwe. Warto jednak wybrać takie, które są wykonane ze szkła lub twardego plastiku z dopasowanymi pokrywkami.

Podczas karmienia dziecka za pomocą butelki bakterie z ust dziecka dostają się do niej i finalnie psują mleko. Nie ma jednak jasnych informacji, jak szybko to się dzieje, dlatego nie jest polecane przechowywanie pokarmu, które jest pozostałością po wcześniejszym karmieniu. Jeśli niemowlę często zostawia niedokończone butelki, warto przygotować mniejsze porcje.

Przechowywanie mleka matki – w słoiku

Odradza się przechowywanie mleka matki w zwykłych słoikach. Pokarm bowiem może wejść w reakcje chemiczną z metalową zakrętką. Skutkiem kontaktu z metalem mogą być zmiany w składzie mleka, co jest niebezpieczne dla dziecka.

Przechowywanie mleka matki, fot. panthermedia

Przechowywanie mleka matki – w zamrażarce

Mrożenie mleka matki to jeden z najbardziej powszechnych sposobów przechowywania go. Jednak przed zamrożeniem większej ilości warto upewnić się, że dziecko jest skłonne pić rozmrożone mleko. Bywa, że rozmrożony pokarm przybiera smak lub zapach mydła, gdy enzym lipaza zaczyna rozkładać tłuszcze mleka. Mleko jest nadal bezpieczne i pije je większość dzieci.

Przechowywanie i rozmrażanie mleka matki

Nie zaleca się rozmrażania lub podgrzewania mleka matki w kuchence mikrofalowej. Urządzenia te nie nagrzewają się równomiernie i mogą tworzyć gorące punkty, które w konsekwencji mogą poparzyć usta dziecka.

Jeśli zamrożone mleko nie jest potrzebne od razu, wystarczy przenieść je do lodówki, gdzie rozmrożenie potrwa 24 godziny. Rozmrożone mleko należy wykorzystać w ciągu 24 godzin.

Przechowywanie mleka matki – po podgrzaniu

Mleko po podgrzaniu powinno być spożyte przez dziecko w ciągu godziny. Jeśli niemowlę nie wypije całej przygotowanej porcji, resztki należy wylać ze względu na bakterie z ust dziecka, które znalazły się w butelce.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze