Zaloguj
Reklama

Najnowsza technika łagodzenia bólu porodowego (żel Natalis)

Obecność mężczyzny przy porodzie
Fot. medforum
Obecność mężczyzny przy porodzie
(4)

Ból towarzyszy nam od zawsze. W dawnych czasach kobiety rodziły bez znieczulenia a co ważne w miejscach do tego nie przystosowanych. Bolesny poród jest dla większości kobiet ceną, jaką muszą zapłacić za wydanie pociechy na świat. Niestety ból podczas porodu spędza sen z powiek większości kobiet.

Reklama

Nie pozwala on cieszyć się chwilą i świadomością nagrody jaka nas czeka, czyli narodzin dziecka. W związku z powyższym cały czas poszukiwane są metody łagodzenia bólu porodowego. Jakie są najnowsze techniki znoszenia bólu podczas porodu? Czy są one bezpieczne dla kobiety rodzącej oraz jej dziecka? 

Poród i ból z nim związany

Poród to szczególny moment w życiu każdej kobiety oraz jej rodziny. Każda z nas chciałaby rodzic bez lęku przed bólem, który towarzyszy akcji porodowej. Porodu nie jesteśmy sobie w stanie wcześniej wyobrazić i przewidzieć jak będzie przebiegał.

Podobnie jest z bólem. Zatem opowieści innych kobiet rodzących są najczęściej bardzo subiektywne. Pamiętajmy o tym, że każda kobieta ma inny próg bólu, jego intensywność zależy także od tego czy rodzimy pierwsze dziecko czy kolejne, jakie miałyśmy miesiączki i czy akcja porodowa była stymulowana podawaniem oksytocyny.

Wraz z postępem porodu, skurcze zaczynają być coraz silniejsze oraz częstsze co powoduje pojawienie się bólu. Jego bezpośrednią przyczyną jest skracanie i rozwieranie się szyjki macicy. Ból ten może pochodzić z dołu brzucha bądź z odcinka krzyżowego kręgosłupa, nie trwa on cały czas lecz z przerwami. Kolejny etap to wypychanie dziecka przez drogi rodne. Dla wielu kobiet ten rodzaj bólu jest lżejszy od tego wymienianego wyżej.

W momencie gdy główka dziecka przechodzi w dół kanału rodnego odczuwane jest przez kobietę uczucie rozpierania i rozciągania tkanek macicy, pochwy oraz krocza. Ten ból jest jednak nie odczuwany przez większość kobiet. Pamiętajmy także o tym, iż bólowi podczas porodu towarzyszy także ogromny wysiłek.   

Najnowsza technika łagodzenia skutków bólu podczas porodu

Cały czas poszukiwane są naturalne techniki łagodzenia bólu podczas porodu. W chwili obecnej na polskim rynku pojawił się żel o nazwie- Natalis, który rekomendowany jest przez Polskie Towarzystwo Położnych. Dzięki temu produktowi coraz więcej kobiet decyduje się na poród naturalny a nie cesarskie cięcie. Żel ten został opracowany przez Szwajcarskich naukowców, jest bezzapachowy, bezbarwny a co ważne nie zawiera sztucznych składników.

Jego najważniejszym zadaniem jest skrócenie i złagodzenie długiego, bolesnego dla kobiet porodu. Tworzy on bowiem warstwę poślizgową i w ten sposób zmniejsza siłę tarcia płodu o ściany kanału rodnego. Co ważne minimalizuje ból ale także ryzyko uszkodzenia i rozerwania krocza. Zalecany jest dla kobiet, które już rodziły i dla pierworódek. Może być stosowany w czasie różnych porodów (w wodzie, wczesnych porodów). W chwili obecnej nie stwierdzono jakichkolwiek niepożądanych objawów wynikających ze stosowania tego żelu.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze