Zaloguj
Reklama

Nie bój sie ginekologa!

Zakupy z przyjaciółką
Fot. ojoimages
Zakupy z przyjaciółką
(4)

Młode Polki zbyt rzadko pojawiają się u ginekologa - alarmują specjaliści. Regularne wizyty mogą wykryć wczesne zmiany i skutecznie je leczyć.

Reklama

Dane dotyczące zachorowalności na raka szyjki macicy są porażające - jest on szóstym, co do częstości występowania, nowotworem u kobiet w Polsce - stanowi 10,7 % wszystkich nowotworów u kobiet. Rocznie ok. 1.700 kobiet umiera z tego powodu (według rejestru nowotworów 2009 r.).

Dlaczego młode Polki się nie badają?

Zbyt wiele mitów pojawia się przy okazji rozmowy o wizycie u lekarza.

Zapytałam znajomych, czy badają się regularnie. Reakcje na moje pytanie były różne: od zawstydzenia i zakłopotania po nerwowy uśmiech. Nawet w gronie kobiet ten temat okazuje się być trudny.

Jedne przyznały, że starają się chodzić regularnie, inne mówiły, że boją się lekarza oraz tego, że badanie wykryje jakąś chorobę, wstydzą się lub wykręcają się brakiem czasu.

Drążąc dalej temat nieobecności u lekarza kilka razy usłyszałam, że:

 

Fot. ojoimages

Oczywiście wszystkie te argumenty można rozpatrywać w dwóch aspektach: dla jednych będą to mity, dla innych prawda poparta doświadczeniem.

Czy badanie ginekologiczne boli?

Co prawda wiąże się z pewnym dyskomfortem, ale nie jest bolesne. Ta kwestia jest także uwarunkowana podjeściem lekarza - i tutaj kolejna kwestia - jak w każdym zawodzie zdarzają się lekarze bardziej empatyczni oraz mniej.

Reklama
(4)
Komentarze