Zaloguj
Reklama

Nie bój sie ginekologa!

Nie bój sie ginekologa!
Fot. ojoimages
(4)

Młode Polki zbyt rzadko pojawiają się u ginekologa - alarmują specjaliści. Regularne wizyty mogą wykryć wczesne zmiany i skutecznie je leczyć.

Reklama

Na takim samym przykładzie można porównać kwestię wyboru ginekologa kobiety czy ginekologa mężczyzny. I tutaj znowu zdania są podzielone. Moje znajome także są podzielone - te, które badają się u mężczyzn zaciekle bronią swoich lekarzy, twierdząc, że są delikatni, mili i wyczerpująco odpowiadają na wszystkie pytania.

Pacjentki kobiet - ginekologów stając w obronie swoich lekarek, twierdzą, że nikt tak nie zrozumie kobiety jak druga kobieta. Idąc do kobiety czują się mniej skrępowane, bardziej otwarte i pewne. Pojawiają się także deklaracje, że nigdy nie pójdą do mężczyzn, gdyż czułyby się niekomfortowo.

Jak widać głosy są podzielone - jedno jest pewne - niezależnie od płci zdarzają się lekarze kompetentni, delikatni oraz tacy, którzy nie traktują dobrze swoich pacjentek.

  

Fot. ojoimages

Kobiety wskazują także na problem z dostaniem się do specjalistów. Czas oczekiwania na wizytę jest zależny od miejsca zamieszkania. W jednych miastach czeka się miesiąc, w innych dwa tygodnie. Najgorszą sytuację mają kobiety mieszkające na wsi - często w ośrodku zdrowia przyjmuje jeden lekarz, więc terminy są odległe, do tego dochodzi wstyd, bo "wszyscy się znają".

Na wizycie u lekarza najczęściej (oprócz badania podstawowego) wykonywane są badania przesiewowe w kierunku wykrywania raka szyjki macicy. Są to badania cytologiczne wymazów z ujścia zewnętrznego kanału i z tarczy szyjki macicy.

Reklama
(4)
Komentarze