Reklama:

Niepłodność – informacje dla pacjentek. Część 1.

Dr Zofia Polska

Ten tekst przeczytasz w 8 min.

Niepłodność – informacje dla pacjentek. Część 1.

ojoimages

Para

Artykuł zawiera aspekty psychologiczne i zdrowotne związane z występowaniem niepłodności małżeńskiej. Omówiono wpływ psychiki jak i różnych schorzeń na ryzyko wystąpienia tego problemu.

Reklama:

Diagnostyka niepłodności

Ze względu na to, że z roku na rok coraz więcej par nie posiada potomstwa ze względu na czynnik męski, diagnostykę niepłodności najlepiej rozpocząć od mężczyzny. Badanie andrologiczne, w skład którego wchodzi m.in. badanie przedmiotowe, badanie nasienia czy badania hormonalne pozwala na wykluczenie bądź stwierdzenie czynnika męskiego, będącego przyczyną niepłodności. Niestety mężczyźni, o wiele częściej niż kobiety, mają ogromne opory, aby udać się do lekarza i poddać badaniu.

fot. panthermedia

Są to badania bardzo krępujące i z pewnością wielu mężczyzn po prostu wstydzi się wizyty u androloga. Poza tym bardzo często nie dopuszczają do siebie myśli, że to może właśnie w nim tkwi przyczyna, że to właśnie on a nie kobieta, powinien poddać się leczeniu. Mężczyźnie o wiele trudniej znieść myśl, że nie może zostać ojcem i to w dodatku z jego winy. Diagnostyka w przypadku mężczyzn jest zdecydowanie tańsza, prostsza, szybsza i niejednokrotnie o wiele mniej inwazyjna aniżeli w przypadku kobiety. W zależności od wyników badań przystępuje się do odpowiedniego leczenia. Jeżeli jednak wszystkie wyniki u mężczyzny będą prawidłowe, należy przypuszczać, że trudności z zajściem w ciążę są spowodowane czynnikami ze strony kobiety.

W przypadku kobiet, lista przyczyn niemożności zajścia w ciążę jest bardzo długa. Począwszy od wad rozwojowych narządu rodnego, czy też nieprawidłowości gonad, które wykluczają całkowicie możliwość zajścia w ciążę, poprzez wiele zaburzeń lub chorób, które nie odbierają nadziei na ciążę, jednak mogą być poważną przeszkodą w jej poczęciu i donoszeniu. W procesie rozrodczym bardzo dużą rolę odgrywa układ hormonalny, który stanowi niezwykle skomplikowany mechanizm. Ma on decydujący wpływ na cykl miesiączkowy, a najmniejsze nawet jego zaburzenia mogą mieć ogromny wpływ na płodność kobiety.

Czynniki wpływające na niepłodność

Układ hormonalny jest bardzo wrażliwy na różnego rodzaju czynniki jak np. czynniki emocjonalne, przemęczenie, używki, zaburzenia odżywiania itp. mogące zachwiać jego równowagę w rezultacie prowadząc do różnego rodzaju zaburzeń i chorób. Zaburzenia hormonalne mające znaczenie dla płodności dotyczą najczęściej fazy owulacyjnej (jajeczkowania) cyklu. Zmiany hormonalne mogą spowodować tzw. cykle bezowulacyjne, podczas których nie dochodzi do uwolnienia z pęcherzyka jajnikowego komórki jajowej gotowej do zapłodnienia. Zaburzenia w II fazie cyklu, utrudniające zajście w ciążę, to przede wszystkim niewydolność ciałka żółtego, które nie wytwarza odpowiedniej ilości progesteronu, niezbędnego do prawidłowego przygotowania błony śluzowej macicy do zagnieżdżenia się zarodka, oraz utrzymania go do momentu przejęcia funkcji ciałka żółtego przez łożysko. Najczęstszym schorzeniem wywołanym zaburzeniami hormonalnymi jest zespół policystycznych jajników (PCO).

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Niepłodność

Dziewictwo i pierwsza noc vs historia
Dobry wieczór, Forumowicze. Mam nietypowe pytanie, bo o wątek dziewictwa i jego utraty na przestrzeni wieków. Wiem, że kiedyś wśród wielu panował krzywdzący mit, że jeśli kobieta (o ile wychodziła...
Biseptol a nasienie
Mam pytanie które od dłuższego czasu nas z żoną bardzo męczy. Otóż staramy się o dziecko, okazało się że żona ma obiecujący pęcherzyk. Gdy staraliśmy się byłem już po 9 tabletkach biseptolu a gdy gin...
Chlamydia
Proszę o interpretację wyniku Chlamydii Trachomatis Chlamydia Trachomatis p/c IgG: 0,2 Ratio negatywny Zakres referencyjny: Ratio=0,8 do =1,1 pozytywny Chlamydia trochomatis p/c IgM: 0,2 Rati...
Czy to HPV / kłykciny?
Wczoraj zaobserwowałam bardzo niepokojącą zmianę pomiędzy pochwą, a odbytem, przychodzi mi na myśl jedynie HPV co mnie przeraża. Są to maleńkie białawe narośla w trójkątnym kształcie. Nie bolą ani ni...
Pytanie
Witam moja córka ma 13 lat w tym miesiącu dostała pierwszy okres trwał 9 dno skonczyl się jej i po 4,5 dniach dostała znowu i trwa już 5 dni co może się dziać.
Reklama:
Reklama: