Zaloguj
Reklama

Niepłodność - informacje dla pacjentek. Część 2. Przyczyny niepłodności żeńskiej.

Autorzy: Dr Zofia Polska
Niepłodność - informacje dla pacjentek. Część 2. Przyczyny niepłodności żeńskiej.
Fot. ojoimages
(0)

W artykule tym zostały opisane czynniki ryzyka występowania niepłodności żeńskiej oraz ich wpływ na funkcjonowanie poszczególnych narządów płciowych kobiety mających najistotniejsze znaczenie dla w procesie rozrodu.

Reklama

Niewątpliwie przyczyn niepłodności istnieje bardzo wiele. Dotyczą one zarówno kobiety jak i mężczyzny. Jednakże nie da się ukryć, że większość z nich dotyczy kobiet.

Bardzo istotną rolę dla płodności kobiety odgrywa śluz szyjkowy. Pod wpływem zmian hormonalnych zachodzących podczas cyklu miesiączkowego podlega on cyklicznym zmianom. Inny jest jego skład i konsystencja w dni tzw. niepłodne oraz inny w dni tzw. płodne, czyli podczas jajeczkowania. W okresie jajeczkowania śluz szyjkowy staje się „przyjazny” dla plemników. Zmiana jego składu w tym okresie, pozwala plemnikom na utrzymanie żywotności i poprzez zmianę swojej konsystencji umożliwia im sprawne przedostanie się do jamy macicy.

W dni niepłodne śluz staje się gęsty i nieprzenikliwy dla plemników. Wpływ na zmianę śluzu szyjkowego mają również różnego rodzaju zabiegi wykonywane na szyjce macicy, które mogą spowodować jej uszkodzenia, będące przyczyną wytwarzania przez szyjkę nieprawidłowej ilości śluzu lub jego całkowity zanik. Do takich uszkodzeń może doprowadzić np. zabieg usunięcia ciąży czy zbyt inwazyjne usunięcie nadżerki.

Zabiegi takie zwiększają również ryzyko wystąpienia różnego rodzaju stanów zapalnych, które mogą spowodować trudności z zajściem w ciążę. Stany zapalne pochwy lub szyjki macicy wpływają na zmianę konsystencji oraz składu śluzu szyjkowego. Pod wpływem zakażenia śluz zmienia się i nie stanowi już przyjaznego środowiska dla plemników uniemożliwiając ich migrację. Czasami zdarza się, że organizm kobiety wytwarza przeciwciała przeciwko plemnikom, które je unieruchamiają i nie dopuszczają do zapłodnienia. Można je stwierdzić w śluzie szyjkowym. Przeciwciała te mogą znajdować się również w jajowodach oraz błonie śluzowej macicy.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

  • Forum Ginekologiczne

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze