Reklama:

Niepłodność - informacje dla pacjentek. Część 2. Przyczyny niepłodności żeńskiej.

Dr Zofia Polska

Ten tekst przeczytasz w 8 min.

Niepłodność - informacje dla pacjentek. Część 2. Przyczyny niepłodności żeńskiej.

ojoimages

Twarz

W artykule tym zostały opisane czynniki ryzyka występowania niepłodności żeńskiej oraz ich wpływ na funkcjonowanie poszczególnych narządów płciowych kobiety mających najistotniejsze znaczenie dla w procesie rozrodu.

Reklama:

Niewątpliwie przyczyn niepłodności istnieje bardzo wiele. Dotyczą one zarówno kobiety jak i mężczyzny. Jednakże nie da się ukryć, że większość z nich dotyczy kobiet.

Bardzo istotną rolę dla płodności kobiety odgrywa śluz szyjkowy. Pod wpływem zmian hormonalnych zachodzących podczas cyklu miesiączkowego podlega on cyklicznym zmianom. Inny jest jego skład i konsystencja w dni tzw. niepłodne oraz inny w dni tzw. płodne, czyli podczas jajeczkowania. W okresie jajeczkowania śluz szyjkowy staje się „przyjazny” dla plemników. Zmiana jego składu w tym okresie, pozwala plemnikom na utrzymanie żywotności i poprzez zmianę swojej konsystencji umożliwia im sprawne przedostanie się do jamy macicy.

W dni niepłodne śluz staje się gęsty i nieprzenikliwy dla plemników. Wpływ na zmianę śluzu szyjkowego mają również różnego rodzaju zabiegi wykonywane na szyjce macicy, które mogą spowodować jej uszkodzenia, będące przyczyną wytwarzania przez szyjkę nieprawidłowej ilości śluzu lub jego całkowity zanik. Do takich uszkodzeń może doprowadzić np. zabieg usunięcia ciąży czy zbyt inwazyjne usunięcie nadżerki.

Zabiegi takie zwiększają również ryzyko wystąpienia różnego rodzaju stanów zapalnych, które mogą spowodować trudności z zajściem w ciążę. Stany zapalne pochwy lub szyjki macicy wpływają na zmianę konsystencji oraz składu śluzu szyjkowego. Pod wpływem zakażenia śluz zmienia się i nie stanowi już przyjaznego środowiska dla plemników uniemożliwiając ich migrację. Czasami zdarza się, że organizm kobiety wytwarza przeciwciała przeciwko plemnikom, które je unieruchamiają i nie dopuszczają do zapłodnienia. Można je stwierdzić w śluzie szyjkowym. Przeciwciała te mogą znajdować się również w jajowodach oraz błonie śluzowej macicy.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Niepłodność

Pytanie
Witam moja córka ma 13 lat w tym miesiącu dostała pierwszy okres trwał 9 dno skonczyl się jej i po 4,5 dniach dostała znowu i trwa już 5 dni co może się dziać.
45 dzień cyklu
Dobry wieczór Obecnie jestem w 45 dniu cyklu z ok. 18sto dniowym opóźnieniem okresu. W 9 dniu cyklu doszło do zbliżenia bez zabezpieczeń, po którym (10h po stosunku) przyjęłam Postinor 1. W ciągu os...
Dziwna tkanka - pierwszy raz. Opinie
Witam serdecznie, Poczas kąpieli wyleciało mi coś takiego z pochwy, ogólnie wczoraj miałam delikatne plamienia przez cały dzień. Do spodziewanej miesiączki zostało 6 dni. Jest to twarde, pod świat...
Byłabym wdzięczna za opinie
Hej, stresuje się ciąża chociaż wiem ,że na 99% nie było na nią szans. Jednak ten cykl różni się od pozostałych stąd moje obawy. Od ostatnich 5 miesięcy mój cykl trwa równo 26 dni a owulacja występuj...
Czy to opryszczka?
Powróciło mi to po 2 miesiącach - na zdjęciu wargi mniejsze. Pierwszy raz myślałam, że to uczulenie na płyn, ale to wróciło, swędzi. Mam stałego partnera - jesteśmy swoimi pierwszymi, stosunek zawsze...
Reklama:
Reklama: