Zaloguj
Reklama

Niepłodność - informacje dla pacjentek. Część 2. Przyczyny niepłodności żeńskiej.

Autorzy: Dr Zofia Polska
Niepłodność - informacje dla pacjentek. Część 2. Przyczyny niepłodności żeńskiej.
Fot. ojoimages
(0)

W artykule tym zostały opisane czynniki ryzyka występowania niepłodności żeńskiej oraz ich wpływ na funkcjonowanie poszczególnych narządów płciowych kobiety mających najistotniejsze znaczenie dla w procesie rozrodu.

Reklama

Odpowiedni poziom hormonów w organizmie ma wpływ na funkcje rozrodcze. Jednym z nich jest prolaktyna. Hormon ten jest odpowiedzialny za wytwarzanie mleka w okresie laktacji. Jego poziom jest wtedy znacznie podwyższony. Jeżeli dochodzi do podwyższenia poziomu prolaktyny w organizmie, poza okresem karmienia, może to przyczynić się do wywołania zaburzeń owulacji i miesiączkowania. Kolejnym hormonem z długiej listy ważnym dla rozrodu jest progesteron.

W drugiej fazie cyklu jest on wytwarzany przez tzw. ciałko żółte i przygotowuje błonę śluzową macicy do zagnieżdżenia zarodka. Niewydolność ciałka żółtego może powodować zmniejszone wytwarzanie tego hormonu, który jest niezbędny dla podtrzymania ciąży do momentu, aż funkcje ciałka żółtego przejmie łożysko. Takie zaburzenia bardzo często mogą prowadzić do poronień lub niemożności donoszenia ciąży.

 

Prócz zaburzeń hormonalnych będących najczęstszą przyczyną występowania niepłodności lub trudności w zajściu w ciążę do czynników powodujących te trudności zaliczyć można różnego rodzaju schorzenia. Do najczęściej występujących chorób mających zdecydowany wpływ na niepłodność jest endometrioza, polegająca na wszczepianiu się fragmentów błony śluzowej macicy w inne narządy poza macicą, rozrastaniu się ich, w rezultacie prowadząc do powstawania stanów zapalnych i zrostów. Jeżeli dojdzie do powstania ognisk endometrialnych w jajnikach bądź jajowodach może to stanowić poważny problem w zajściu w ciążę. Nie bez znaczenia są także choroby, objawiające się istnieniem różnego rodzaju guza. Należy tu mieć na uwadze zarówno guzy łagodne np. mięśniaki macicy, jak i guzy nowotworowe. Stanowią one znaczną barierę, która może zarówno utrudniać plemnikom ich prawidłowe dotarcie do komórki jajowej, jak również może być przyczyną trudności z rozwojem i utrzymaniem ciąży.

Ogromne znaczenie dla płodności kobiety ma czynnik psychiczny. Stan emocjonalny kobiety jest niezmiernie ważny w przypadku niepłodności. Najprawdopodobniej stres, przepracowanie, przemęczenie, zbyt silna chęć posiadania dziecka, presja ze strony rodziny wpływają bardzo niekorzystnie na stan psychiczny kobiety, powodując bardzo często apatię lub, co gorsza depresję. Te z kolei mogą mieć wpływ na ogólne funkcjonowanie organizmu powodując zaburzenia wielu narządów, w tym narządów rodnych. Szczególnie może to dotyczyć zaburzeń hormonalnych powodujących zaburzenia w prawidłowości cyklu miesiączkowego, a szczególnie fazy owulacji.

Rozchwiany stan emocjonalny może powodować zaburzenia łaknienia, mogące doprowadzić do nadmiernego przyrostu masy ciała lub też zbytniego chudnięcia. Zbyt wysoka masa ciała, a tym samym gruba podściółka tłuszczowa, w której wytwarzane są estrogeny, może powodować nadprodukcję tych hormonów, a tym samym zachwiać cały układ hormonalny.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

  • Forum Ginekologiczne

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze